НБУ: у першому півріччі 2018 року знизилися кредитний ризик та ризик прибутковості банківського сектора

Через сприятливі макроекономічні умови та відсутність помітних потрясінь, хоча юридичний ризик лишається незмінно високим

Фото НБУ

Сприятливі макроекономічні умови та відсутність помітних потрясінь забезпечили стабільну роботу банківського сектору у І півріччі 2018 року, зокрема, за цей час рівень системних ризиків майже не змінився, хоча, за оцінками Національного банку (НБУ), знизилися кредитний ризик та ризик прибутковості банківського сектору, а юридичний ризик лишається незмінно високим.

Про це йдеться у повідомленні регулятора за результатами чергового Звіту про фінансову стабільність, оприлюдненому 12 червня 2018 року.

«Після прийняття Закону «Про Вищий антикорупційний суд» з’явилися обґрунтовані надії на відновлення співпраці з МВФ. Якщо Україна отримає ще два транші до завершення програми МВФ, то коротко- та середньострокові ризики для макроекономічної та фінансової стабільності зведуться до мінімуму», – повідомляє прес-служба Центробанку.

Так, протягом останнього року зовнішні умови були сприятливими: зростали світові ціни на сировину та попит на український експорт. «Проте дедалі жорсткіша монетарна політика в США підвищує ризики відпливу капіталу із країн, що розвиваються. Реалізація цих ризиків може мати негативний вплив на фінансову стабільність в Україні», – попереджає НБУ.

Як зазначається, обсяги гривневих коштів клієнтів банків продовжують зростати і на сьогодні перевищують 80% загальних зобов’язань банківського сектору, однак ідеться переважно про короткострокові депозити. «Якщо трапиться зовнішній шок, короткостроковість фондування банків може створювати надмірні ризики ліквідності», – пояснює регулятор.

Крім того, як раніше зазначав НБУ фінансовий результат банківського сектору покращується.

Водночас, у НБУ підкреслюють, що значні юридичні ризики, зокрема, проблемні заборгованості, непрацюючі кредити, – головна перешкода для відновлення корпоративного кредитування.

Так, наступним кроком  має стати прийняття Верховною радою законів, необхідних для відновлення кредитування та стійкого функціонування банківського сектору, зокрема таких: 1) про вдосконалення функціонування фінансового сектору (змінить стандарти корпоративного управління в державних банках) 2) про валюту 3) про відновлення кредитування 4) про банкрутство 5) про захист прав споживачів фінансових послуг 6) про консолідацію регулювання ринку фінансових послуг», – пояснюють у Центробанку.

Водночас, негативний ефект від переходу на МСФЗ 9 компенсовано поточними прибутками банків.

Як зазначається, орієнтовний негативний вплив на власний капітал від першого застосування МСФЗ 9 – близько 10 млрд грн.

Крім того, щоб ефективно запобігати кризам, наразі триває трансформація регуляторного середовища, зокрема, розпочато обговорення нового інструменту капіталу – довгострокового субординованого боргу, який стане частиною основного капіталу. Це перший крок у приведенні структури регулятивного капіталу банків до стандартів Базелю та вимог європейського законодавства. Запровадження нової структури капіталу заплановано на 2019 рік.

Нагадаємо, за даними НБУ у травні 2018 року споживча інфляція суттєво сповільнилася –до 11,7%. Так, зростання цін на продукти харчування, овочі та фрукти, послуги, паливо – уповільнились.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS