mind
НБУ: споживча інфляція суттєво сповільнилася –до 11,7%

НБУ: споживча інфляція суттєво сповільнилася –до 11,7%

Зростання цін на продукти харчування, овочі та фрукти, послуги, паливо - уповільнились

НБУ: споживча інфляція суттєво сповільнилася –до 11,7%
Фото: Shutterstock

Споживча інфляція у травні 2018 року суттєво сповільнилася – до 11,7% у річному вимірі (порівняно з 13,1% у квітні), базова інфляція в травні уповільнилася – до 9,3% у річному вимірі, а індекс цін у місячному вимірі за даними Держстату не змінився (порівняно з підвищенням на 0,8% у квітні), йдеться у повідомленні на сайті регулятора.

Водночас, НБУ очікує на подальше поступове зниження споживчої інфляції у відповідності до прогнозу (8,9% р/р на кінець 2018 року) та її повернення в цільовий діапазон в середині 2019 року.

«З огляду на поступове вичерпання тимчасових факторів пропозиції, що діяли в минулому, та достатньо жорсткі монетарні умови Національний банк очікує на подальше поступове зниження споживчої інфляції у відповідності до прогнозу (8,9% р/р на кінець 2018 року) та її повернення в цільовий діапазон в середині 2019 року», – зазначає регулятор.

Як зазначається, подальше зниження інфляції в річному вимірі було очікуваним, а її травневий показник виявився дещо нижчим за траєкторію прогнозу Національного банку, опублікованого в «Інфляційному звіті» за квітень 2018 року.

Базова інфляція в травні уповільнилася – до 9,3% у річному вимірі. На відміну від попередніх двох місяців річний показник базової інфляції виявився трохи нижчим за прогноз Національного банку.

Так, суттєво уповільнилося зростання цін на послуги (до 14,3% р/р), у тому числі завдяки зміцненню ефективного обмінного курсу гривні. Зокрема, таку тенденцію продемонструвала вартість туристично-екскурсійних послуг та послуг пансіонатів в Україні. 

Надалі уповільнювалося й зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки (до 11,4% р/р).

Водночас, темпи зростання цін на одяг та взуття (2,4% р/р) помірно прискорилися, а на інші непродовольчі товари (5,0% р/р) – залишилися на рівні попереднього місяця, відображаючи зростання споживчого попиту.

Темпи зростання цін на сирі продукти харчування в травні суттєво уповільнилися (до 14,5% р/р) та виявилися нижчими за прогноз Національного банку. Так, відчутно знизилися темпи зростання цін на овочі та фрукти (відповідно до 2,4% р/р та 15,7% р/р).

Зростання адміністративно регульованих цін уповільнилося (до 13,3% р/р), та практично відповідало прогнозу Національного банку.

Також уповільнилося й зростання цін на паливо  (до 16,5% р/р) завдяки зміцненню обмінного курсу гривні до валют країн-партнерів, зокрема євро (акцизний податок у вартості палива розраховуються у євро). Однак вони виявилися вищим за прогноз через більш стрімке зростання світових цін на нафту, ніж передбачалося.

Нагадаємо, за данимим НБУ інфляція у квітні становила 13,1% і на кінець року вийде на прогнозовані 8,9%.

Як писав Mind, за даниими Держстату, базова інфляція у травні 2018 року, порівняно з попереднім місяцем становила 0,2%, з початку року збільшилась до 3,5% з 3,3% за показниками квітня, а рівень споживчих цін у травні, порівняно з попереднім місяцем не змінився, водночас з початку року вони зросли на 4,4%.

Нагадаємо, за даними Держстату у квітні 2018 року зростання споживчих цін в склало 0,8% у порівнянні з 1,1% у березні, 0,9% у лютому та 1,5% у січні.

Крім того, у порівнянні квітня 2018 та квітня 2017 зростання споживчих цін уповільнилося до 13,1% з 13,2% за підсумками березня, 14% – лютого та 14,1% – за підсумками січня.

Зростання базової інфляції у квітні 2018 року уповільнилася до 0,6% після стрибка до 1,4% у березні, таким чином, повернулась на рівень лютого. Проте, у річному вимірі вона залишилася на рівні 9,4%.
Як повідомляв Держстат, з початку року споживчі ціни зросли на 4,4%, а базова інфляція сягнула 3,3%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті