29 травня Київський апеляційний господарський суд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Ощадбанку щодо стягнення 1,1 млрд грн заборгованості з ТОВ «ЕСУ» шляхом звернення стягнення на 92,8% акцій «Укртелекому», які належать ТОВ «ЕСУ», повідомляє Finbalance.
Апеляційна інстанція залишила без змін рішення госпсуду м. Києва від 02.03.2018, яким Ощадбанку було відмовлено в задоволенні позову до ТОВ «ЕСУ» про стягнення 1,1 млрд грн заборгованості шляхом звернення стягнення на акціії «Укртелекому» (кінцевий бенефіціар – Рінат Ахметов).
Ощадбанк обгрунтовував свої позовні вимоги невиконанням зобов’язання «Укртелекомом» за договором купівлі-продажу цінних паперів від 15.09.2015: відповідач не викупив в Ощадбанку облігації ТОВ «ЕСУ» серії С на 1 млрд грн, які в квітні 2013 року були придбані Ощадбанком у ТОВ «ЕСУ» (у березні 2017 року ТОВ «ЕСУ» мало погасити ці облігації, однак не зробило цього, тобто був допущений дефолт).
Згідно з судовими матеріалами, ТОВ «ЕСУ» передало в заставу для Ощадбанку 92,8% акцій «Укртелекому» (договір застави №18315Z1 від 15.09.2015).
Ощадбанк просив суд визначити спосіб реалізації предмету застави шляхом проведення публічних торгів в порядку виконавчого провадження, проте суд вказав, що передані в заставу акції для Ощадбанку (а також Укрексімбанку) ТОВ «ЕСУ» придбало у Фонду держмайна в березні 2011 року. При цьому рішенням госпсуду м. Києва від 19.10.2017 було розірвано договір купівлі-продажу акцій «Укртелекому», який у березні 2011 року уклали Фонд держмайна і ТОВ «ЕСУ», а ТОВ «ЕСУ» було зобов’язано повернути вказаний пакет акцій «Укртелекому» державі (також «ЕСУ» має сплатити на користь держбюджету пеню в розмірі $82 млн).
Госпсуд констатував, що 92,8% акцій ПАТ «Укртелеком» після їх продажу Фондом держмайна у 2011 році підпадають під особливий режим правового регулювання відповідно до закону «Про приватизацію державного майна». Суд наголосив, що Ощадбанк не надав доказів попереднього погодження з Фондом держмайна звернення стягнення на пакет акцій ПАТ «Укртелеком».
Надання попереднього погодження органу приватизації на етапі звернення стягнення на майно в судовому порядку у разі перебування приватизаційного договору під контролем органу приватизації не передбачено нормативно. Тому право Ощадбанку звертати стягнення на акції відповідно до умов договору застави без попереднього погодження органу приватизації не є достатньою причиною для задоволення позову Ощадбанку.
Нагадаємо, Верховний суд постановою від 15 березня задовольнив касаційну скаргу Ощадбанку на рішення господарського суду м. Києва та скасував відстрочку на 1 рік виконання рішення суду про стягнення з ТОВ «ЕСУ» (акціонера ПАТ «Укртелеком») на користь Ощадбанку 850 млн грн.
Крім того, Верховний суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій про відстрочення виконання судового рішення в частині стягнення з ТОВ «ЕСУ» (колишнього мажоритарного акціонера ПАТ «Укртелеком») на користь Ощадбанку понад 960 млн грн.