Верховна Рада в четвер ухвалила в другому читанні і в цілому закон, який звільняє підприємства держконцерну «Укроборонпром» від зобов'язань за розірваними договорами у сфері військово-технічного співробітництва (ВТС) з Російською Федерацією, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Відповідний законопроект №6697 «Про внесення змін до Законів України щодо вирішення деяких питань заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу – учасників Державного концерну «Укроборонпром» перед державою-агресором та/або державою окупантом та забезпечення їх стабільного розвитку» з внесеними після прийняття документа в першому читанні 22 травня техніко-юридичними правками, підтримали 244 депутати.
Згідно з озвученими під час засідання парламенту оцінками, обсяг пред'явленої до виплати підприємствам оборонно-промислового комплексу (ОПК) України заборгованості за розірваними договорами у сфері ВТС з РФ, включаючи пені і відсотки, наразі оцінюється в близько 3,8 млрд грн.
Законом, зокрема, зупинені виконавчі провадження та заходи примусового виконання судових рішень про стягнення заборгованості з внесених до переліку підприємств ОПК, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, на користь юросіб держави-агресора і/або держави окупанта, юросіб з іноземними інвестиціями, а також іноземного підприємства держави-агресора і/або держави окупанта.
Крім того, не допускається судове провадження у справі про банкрутство зазначених підприємств ОПК за заявами юросіб держави-агресора і/або держави окупанта, юросіб з іноземними інвестиціями або іноземного підприємства держави-агресора і/або держави окупанта.
Згідно з поясненням до законопроекту, у зв'язку з прийнятим Україною у 2014 році рішенням про розірвання ВТС з РФ через зовнішню російську агресію, виконання укладених до серпня 2014 року договорів у сфері ВТС з РФ стало неможливим, і підприємства – замовники продукції стали звертатися в суди на території РФ для стягнення заборгованості, пені та інших штрафних санкцій, незважаючи на посилання українських підприємств на обставини непереборної сили (форс-мажору).
Нагадаємо, Україна у 2014 році припинила експорт до РФ товарів військового та подвійного призначення у зв'язку з російською агресією і анексією Криму. Крім того, протягом 2014–2017 років Україна розірвала низку міжурядових угод у сфері ВТС, зокрема про виробничу і науково-технічну кооперацію підприємств оборонної промисловості.
Відповідно до прийнятого ВР у червні 2011 року закону, «Укроборонпром», до складу якого сьогодні входить понад 130 підприємств українського ОПК, зокрема держкомпанія «Укрспецекспорт» та її дочірні підприємства, забезпечує спільно з урядом управління об'єктами держвласності в ОПК.
Нагадаємо: днями генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що жодна з країн – членів альянсу не збирається визнавати анексію Криму РФ. Також раніше про це та про збереження санкцій проти РФ у дії, доки Крим не буде повернуто Україні, заявляли у Білому домі.
Про те, як позначиться на економіці розірвання програми економічного співробітництва з Російською Федерацією, розпочатої 2011 року, читайте у колонці економіста незалежної групи макроекономічного аналізу та прогнозування IMF Group of Ukraine Володимира Жука для Mind.