Компанія «ДТЕК Енерго» за перше півріччя 2018 року отримала показник EBITDA у розмірі 12,56 млрд грн, що майже на 30% більше від показника аналогічного показника 2017 року, коли EBITDA енергокомпанії Ріната Ахметова становив 9,70 млрд грн.
Такі розрахунки наводить видання Наші гроші із посиланням на дані звіту компанії.
При цьому в 2016 і 2017 роках EBITDA за перше півріччя був значно меншим від показників другого півріччя: 3,17 проти 14,63 млрд грн. та 9,70 проти 13,30 млрд грн. відповідно. Відтак можна очікувати, що річний операційний прибуток до сплати процентів, податків та амортизації за 2018 рік перевершить результати «ДТЕКу» за попередні роки (див табл.).
Обсяг грошових коштів на рахунку «ДТЕК Енерго» виріс на 27% із 5,61 млрд грн на початок року до 7,10 млрд грн станом на 1 липня. Для порівняння – у 2015 році компанія показала лише 0,71 млрд грн грошових коштів.
Різке зростання фінансових показників ДТЕКу почалось у другому півріччі 2016 року, коли в Україні значно виросли тарифи на електроенергію ТЕС, яка в Україні на три чверті виробляється групою Ахметова.
На початку 2016 року НКРЕКП ввело в дію так звану формулу «Роттердам+» для розрахунку тарифу на електроенергію, вироблену ТЕС. Формула передбачає, що у тариф закладається вартість вугілля по котирування у порту Роттердаму, до якої додається вартість доставки палива в Україну.
В той же час подорожчали і єврооблігації ДТЕК, які скуповувала компанія ICU. Співвласник цієї фірми Макар Пасенюк є фінансовим радником президента Петра Порошенка. На момент вводу формули «Роттердам+» НКРЕКП очолював Дмитро Вовк, який перед призначенням також працював у компанії ICU та «Рошені» Петра Порошенка.
Співвласником ICU також був Володимир Демчишин, який був міністром енергетики та вуглепрому в період розробки «Роттердаму+» у 2015-2016 роках.
В квітні 2017 року НАБУ повідомило, що розпочало досудове розслідування за фактом зловживання службовим становищем посадовцями НКРЕКП через «Роттердам+». При цьому НКРЕКП приховує від НАБУ фактичні дані, які вводились у формулу для розрахунку вартості вугілля.
Також корупційною назвав схему «Роттердам+» генеральний прокурор України Юрій Луценко.
При цьому голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв у 2016 році особисто погодив формулу «Роттердам+», а у серпні 2018 року повідомив, що після трирічного розслідування справи стосовно компаній групи ДТЕК не бачить доказів, які б підтвердили, що енергохолдинг Рината Ахметова зловживає монопольним становищем.
Нагадаємо, НКРЕКП скасувала «Роттердам +», проте з відстрочкою – рішення вступить в силу лише в 2019 році.