Показник чистих (без урахування боргів) фінансових активів в Україні за підсумками 2017 року скоротився до 530 євро на душу населення, тоді як в Угорщині він зафіксований на рівні 13,4 тисяч євро, Польщі – 8,27 тисяч євро, Росії – 4,59 тисяч євро, Румунії – 4,52 тисяч євро, Казахстані – 730 євро.
Такі дані наведено у звіті про глобальні статки (Allianz Global Wealth Report-2018), підготовленому однією з найбільших страхових компаній світу Allianz SE.
«В Україні зростання активів деякою мірою відновилося у минулому році. Валові фінансові активи дещо збільшилися, оціночно на 1,4% після трьох років втрат. Однак після виключення інфляції 14,5% домогосподарства понесли втрати у минулому році в реальному вимірі», – відзначається в звіті.
За даними Держстату, споживча інфляція в Україні за січень-грудень-2017 склала 14,4% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. В цілому, за підсумками серпня поточного року споживча інфляція в Україні склала 248,4% від цін грудня-2010.
Allianz Global Wealth Report містить як аналіз глобального добробуту, так і детальне дослідження про майно та стан заборгованості домашніх господарств у 53 країнах.
За показником валових (з урахуванням зобов'язань) та чистих фінансових активів Україна знову зайняла останнє місце серед усіх 53 країн, представлених у цьому звіті. При цьому у порівнянні з попереднім роком відставання України від передостаннього місця в рейтингу за показником чистих фінансових активів за душу населення зросло з 40 євро до 120 євро.
Разом з тим, згідно з дослідженням, за рівнем розшарування населення за рівнем добробуту (коефіцієнт Джині) Україна, як і Угорщина, мали помірний показник 0,62%, тоді як у Польщі він склав 0,58%, в Казахстані – 0,63%, Румунії – 0,64%, Росії – 0,68%, Великобританії – 0,74%, США – 0,81%.
Коефіцієнт Джині – статистичний показник міри розшарування суспільства, який змінюється від 0 до 1: чим ближче його значення до одиниці, тим більшою мірою багатства концентруються у руках окремої групи населення.
За даними Allianz, у минулому році в світі відбувся помітний зсув в інвестиційній поведінці: розширення вкладень в акції та інвестиційні фонди, тоді як банківські депозити втрачають привабливість у зв'язку зі зростанням цінової динаміки.
«Фінансові активи домашніх господарств зросли на 7,7% у 2017 році (за 2016 рік на 7,1% – Mind) до 168 трлн євро, чому сприяли синхронне відновлення економіки та сильні фінансові ринки ... Однак перші дані за 2018 рік передбачають значно менший ріст», – відзначили у компанії.
Коментуючи результати дослідження, голова правління Allianz Олівер Бате (Oliver Bäte) підкреслив важливість відкритих ринків і вільної торгівлі для зростання загального добробуту.
«600 мільйонів людей піднялися, щоб приєднатися до рядів глобального середнього класу за останні два десятиліття. 2,5 мільярди людей володіють фінансовими активами не нижче 3000 євро після вирахування боргів, тобто у десять разів більше, ніж на межі тисячоліть. Ніколи ще в історії не було, щоб економічний добробут стількох людей так радикально покращився за такий стислий час ... Без глобалізації сьогодні світ буде набагато бідніше», – вважає О.Бате.
При цьому на його думку, посилення ролі протекціонизму та популізму у світі не вирішать проблему зростаючої нерівності.
«Розумна глобалізація відкриває можливості для багатьох, в той час, як протекціонизм забезпечує привілеї для нечисленних і популізм створює лише козлів відпущення», – підсумував фінансист.