61% озброєння до Саудівської Аравії постачає країна, яка не входить до числа тих, що заборонили експорт – CNN

В той час як Німеччина, Данія та Фінляндія відмовили саудитам, США цього робити не збираються

фото pixabay.com

У зв’язку із тим, що Саудівська Аравія бере участь в громадянській війни в Ємені та з огляду на скандал, пов’язаний із зухвалим вбивством саудівського опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі, ряд країн вирішив припинити експорт зброї до Саудівської Аравії. Втім чи матиме це велике значення для Королівства, враховуючи, що 61% імпорту припадає на США, які підтримують саудівську владу, розбирався CNN.

Данія, Фінляндія, Німеччина вже припинили експорт зброї до Королівства. Так звідки Саудівська Аравія отримує зброю?

Угоди щодо поставок зброї часто здійснюються таємно. Стокгольмський інститут досліджень проблем миру (SIPRI) намагається усі їх відслідковувати. За його інформацією, за останні 10 років Сполучені Штати були найбільшим постачальником, за ними слідують Великобританія, Франція, Іспанія, а потім Німеччина.

Зазначається, що більшість експортерів, які досі продавали зброю саудитам різко скоротили пропозицію протягом останніх років . Так, наприклад, Об’єднане Королівство в 2016 році передало зброї на $843 млн, а в 2017 – лише на $436 млн. 

Французький експорт основних видів зброї до Саудівської Аравії в 2015 році складав $174 млн, в 2016 – скоротився до $91, в 2017 – до $27 млн.

Скоротила обсяги продажу зброї і Іспанія, але наголосила, що і надалі продовжуватиме торгівлю.

Незважаючи на ці скорочення постачань,загальний імпорт зброї в Саудівській Аравії фактично збільшився на 38% в період між 2016 та 2017 роками. Причиною цього стало майже подвоєння обсягів експорту із США з точки зору вартості – з $1,8 млрд до $3,4 млрд. Збільшила за ці роки експорт і Німеччина – з $14 млн до $105 млн.

В цілому, жодна з країн імпортерів навіть не наближається до США в їхніх постачаннях зброї. Наприклад, за останні 5 років на долю США приходився 61% основних продажів саудівцям, Британія посіла друге місце із 23%, Франція зайняла третє місце з показником у 4%.

61% озброєння до Саудівської Аравії постачає країна, яка не входить до числа тих, що заборонили експорт  – CNN

У своїй заяві президент Дональд Трамп повідомив, що відмова від контрактів з Саудівською Аравією була б нерозумним кроком, оскільки тоді «РФ та Китай стануть величезними бенефіціарами».

СNN повідомляє, що поставки зброї з Китаю та РФ є надзвичайно маленькими.

«Росія протягом останніх 10-15 років наполегливо намагалась потрапити на великий ринок саудівської зброї, але це не мало успіху. Саудівська Аравія купила російські гвинтівки й, можливо, інше озброєння, але угоди були надзвичайно маленькими», – сказав Пітер Візман, старший науковий співробітник SIPRI.

Обсяги поставок з боку Китаю, за його словами, були дещо більшими, але також мізерними у порівнянні з США та Британією, втім, «важливим моментом тут є те, що Саудівська Аравія має можливість диверсифікувати свою базу постачальників», зазначили у SIPRI.

Нагадаємо: рішення припинити експорт зброї до Саудівської Аравії прийняли Німеччина, Данія та Фінляндія.

Як повідомлялось, Франція вирішила ввести санкції проти 18 саудитів, яких вважають причетними до вбивства саудівського опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі, але продаж зброї триватиме.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS