Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) за погодження Національного банку України (НБУ) на аукціоні за «голландською моделлю» продав пул заставлених у НБУ прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків вартістю понад 6,8 млрд грн, за 130 млн грн при початковій вартості у 235 млн грн, йдеться у повідомленні на сайті НБУ.
Як зазначається, пул складався з 35 кредитів АТ «Дельта Банк», АТ «Єврогазбанк» і ПАТ «КБ «Актив-Банк». Серед найбільш привабливих активів, за даними Фонду: обладнання для підприємств сонячної енергетики в Миколаївській області, земельні ділянки в Київській області, обладнання агропідприємства, зокрема, для насіннєвого заводу в Рівненській області.
Активи виставлялись на торги радниками з продажу активів First Financial Network (FFN). В аукціоні взяли участь 6 інвесторів, що є рекордом для аукціонів з продажу прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків.
Аукціон проводився в рамках другого етапу продажу за «голландською моделлю» заставлених у НБУ прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків балансовою вартістю 11,5 млрд грн, які раніше в рамках пілотного проекту виставлялись на торги радниками з продажу активів First Financial Network (FFN) та The Debt Exchange (DebtX).
На першому етапі ФГВФО здійснював продаж цих активів окремими лотами у системі ProZorro.Продажі за «голландською моделлю». У результаті продажу кредитів із балансовою заборгованістю 352,9 млн грн було отримано понад 80 млн грн. На другому етапі непродані кредити були об’єднані у пули та передані для реалізації за «голландською моделлю» компаніям ТОВ «Дебтекс Україна» (дочірня компанія DebtX) та ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн» (дочірня компанія FFN) у межах спільного пілотного проекту з НБУ та ФГВФО, який запрацював ще на початку року.
У рамках цього пілотного проекту у вересні 2017 року на продаж було виставлено два пули – права вимоги за кредитами неплатоспроможних банків, передані у заставу НБУ. До реалізації були залучені дві компанії – ТОВ «Дебтекс Україна» та ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн». Стартові ціни продажу, встановлені ФГВФО, становили 600 млн грн та 810 млн грн відповідно. Проте торги не відбулися: за одним із пулів на участь у торгах не зареєструвався жоден учасник, за другим – надані цінові пропозиції були значно нижчими за стартову ціну. З урахуванням вищезазначеного, виконавчою дирекцією ФГВФО було ухвалено рішення про реалізацію вказаних кредитів окремими лотами за «голландською моделлю». Як забезпечений кредитор НБУ погодив умови реалізації активів, переданих йому в заставу, після отримання рішення виконавчої дирекції ФГВФО.
Як нагадують у Центробанку, НБУ за 11 місяців 2018 року отримав на погашення заборгованості за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків 2,5 млрд грн, що майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року. З них від реалізації активів за «голландською моделлю» НБУ отримав 618,3 млн грн.
«Голландський аукціон» – це аукціон, на початку якого стартова ціна активу дорівнює його номінальній вартості. Під час торгів через однаковий проміжок часу ціна автоматично і покроково знижується на крок аукціону – 1%. Таким чином, упродовж дня торгів ціна може знизитися зі 100 до 20% від номіналу. Кожен учасник аукціону може зупинити торги на прийнятному для себе рівні ціни, натиснувши кнопку «придбати». Це завершує автоматичне покрокове зниження ціни лоту.