Сполучені Штати оголосили напередодні про початок операції з виведення своїх військ із Сирії. Президент Дональд Трамп заявив, що єдина мета, чому вони досі там перебували – боротьба з терористичним угрупуванням «Ісламська держава». Раніше він оголосив, що терористів ІД повністю ліквідовано, а значить, потреби американським військам бути присутніми в Сирії більше немає.
Реакція провідних країн світу на цю ситуацію різна – як схвальна, так і негативна або скептична, пише Euronews.
Французькі війська також знаходяться на північному сході Сирії для боротьби з ІДІЛ. Міністр збройних сил Франції Флоранс Парлі погодилася, що території, які раніше перебували під контролем «Ісламської держави», скоротилися, але підкреслила, що терористи продовжують вести партизанську і терористичну війну.
«Боротьбу з тероризмом не закінчено. Досягнуто значного прогресу. Це правда. Але боротьба продовжується, і ми будемо брати в ній участь», – заявила в свою чергу французький дипломат і міністр з європейських справ Наталі Луазо.
Росія скептично ставиться до того, що США виведуть всі війська.
«Що стосується виведення американських військ – я не знаю, що це таке. Сполучені Штати присутні, скажімо, в Афганістані вже 17 років. І майже щороку говорять про те, що вони виводять звідти свої війська. Поки що вони там присутні», – прокоментував президент РФ Владімір Путін рішення Трампа. При цьому він заявив, що військові США присутні в Сирії нелегально з точки зору міжнародного права.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що для його країни головний ворог в Сирії – це Іран: «Ми продовжимо наші операції в Сирії, щоб перешкодити облаштуватися там іранським військовим. Ми не знизимо там нашу активність, навпаки, ми її посилимо», – сказав він.
Найбільшим розчаруванням рішення про виведення американських військ стало для сирійських курдів, які розраховували на допомогу США у своїй боротьбі за незалежність. Тим більше що це рішення було прийнято практично відразу після анонсованого Туреччиною нового наступу на курдські «загони народної самооборони» на півночі Сирії.
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган в п'ятницю, 21 грудня, заявив, що Трамп прийняв рішення про виведення військ з Сирії після їхньої телефонної розмови.
«У ході нашої бесіди з Трампом він запитав: ви очистите Сирію від ІДІЛ? Я сказав, так, очистимо, і тоді почалося виведення військ. Нехай це сталося пізно, але це нарешті сталося. Наші відносини з США прийшли до бажаного нами рівня», – сказав Ердоган. Також він заявив, що тимчасово відкладає анонсований раніше наступ турецьких військ у Сирії.
Речниця уряду Німеччини зазначила, що рішення Вашингтону про виведення військ не було погоджено з ФРН. «Рішення США, про яке уряд Німеччини не був поінформований, взяте до відома... Як союзник та частина міжнародної коаліції у боротьбі проти «Ісламської держави» ми вважали б доцільними попередні консультації щодо виведення американських військових», – наголосила представниця уряду в Берліні. Вона додала, що небезпека з боку ІДІЛ у Сирії все ще існує.