Використання 80% державних земель в Україні поза контролем

Всього у власності держави перебуває 10,5 млн гектарів сільгоспземель, з яких тільки 1,6 млн га зареєстровані в Держземкадастрі

Фото: Pixybay

Всього у власності держави перебуває 10,5 млн гектарів сільгоспземель. З них тільки 1,4 млн га офіційно здають в оренду, серед яких 0,1 млн га – за ринковими ставками через аукціони. Водночас існує офіційна інформація лише про 1,6 млн га, зареєстрованих в Держземкадастрі. Про це пише Економічна правда.

Це означає, що держава не контролює використання більшості с/г земель державної власності, і держбюджет щорічно втрачає мільярди гривень. При цьому рівень ефективності державних підприємств набагато нижчий, ніж приватних. Це призводить до значних втрат доходів держави та до корупції, вважають експерти.

Держава володіє близько 10,5 млн га, або понад 25% сільгоспземель України, з них 8 млн. га – рілля. Для порівняння, сукупна (тобто разом із приватною) площа ріллі в Німеччині становить 12 млн га, в Швейцарії – приблизно 500 000 га.

Офіційні дані говорять, що на початок 2019 року близько 1,4 млн га державних земель було передано в оренду агровиробникам. У користуванні державних підприємств перебуває близько 550 000 га, землі Національної академії аграрних наук (НААН) становлять ще близько 450 000 га. Це єдине, що відомо про використання понад 10 млн га.

Менше ніж 20% всіх державних земель зареєстровано в Державному земельному кадастрі, а понад 80% не зареєстровано. Щодо державних сільгоспземель, то є інформація тільки про 1,6 млн га, зареєстрованих в Держземкадастрі.

Щодо орендної плати від зареєстрованих земель, то тільки з 2016 року продаж прав оренди на державні землі сільгосппризначення став обов’язковим через аукціони. Тож наразі лише незначна частка всіх державних сільгоспземель (близько 0,1 млн га) передали в оренду за ринковими ставками і через аукціони. Решту ж з мільйонів гектарів держземель орендують за вкрай низькими ставками. Проте з переважної більшості держземель, скоріш за все, держава не отримає ніякого доходу.

Раніше Mind писав, що Україна запустила супутниковий моніторинг використання с/г земель за підтримки Світового банку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS