У Венесуелі триває протистояння між діючим президентом Ніколасом Мадуро та лідером опозиції і спікером парламенту Хуаном Гуайдо, який 23 січня проголосив себе тимчасовим виконувачем обов’язків президента. За його словами, президентські вибори в травні 2018 року пройшли з порушеннями і фальсифікаціями, їх не визнала більшість країн світу, тому Мадуро не може вважатися легітимним президентом.
Гуайдо обіцяє провести в країні, яка потерпає від економічної кризи, нові вибори глави держави, обіцяючи вільне і чесне голосування.
Reuters зробив огляд країн світу, які на даний момент підтримали Хуана Гуайдо на посаді т.в.о. президента, та тих урядів, які виступили з підтримкою Мадуро з тих чи інших, переважно, економічних причин.
Ніколас Мадуро
-
Росія і Китай – головні інвестори в нафтову галузь Венесуели і кредитори обтяженого боргами уряду – стали на бік Мадуро і розкритикували втручання США. Країни заблокували спробу підтримати Гуайдо в Раді безпеки ООН.
-
Туреччина також підтримала Мадуро на відміну від союзників по НАТО. Іран звинуватив США в спробі встановити «світове панування».
-
Уряди лівого спрямування в ряді країн регіону, в тому числі на Кубі, в Болівії і Нікарагуа, продовжують підтримувати Мадуро.
-
Мексика, президентом якої в 2018 році став кандидат від лівих сил Андрес Мануель Лопес Обрадор, вирішила дотримуватися політики невтручання. Попередній президент країни гостро критикував Мадуро.
-
Мексика і Уругвай закликали до діалогу між урядом Венесуели і опозицією, щоб вирішити політичну кризу в країні.
-
Крім того, Верховний суд Венесуели рішуче підтримує Мадуро. Минулого місяця він ухвалив, що всі рішення парламенту на чолі з Гуайдо не мають законної сили.
-
Вищий командний склад збройних сил Венесуели підтримує Мадуро. Міністр оборони Владімір Падріні сказав, що збройні сили Венесуели не визнають самопроголошеного президента.
Хуан Гуайдо
-
США визнали Гуайдо практично відразу після того, як він оголосив себе президентом, повідомивши, що задіють «економічну і дипломатичну силу», щоб відновити демократію в Венесуелі.
-
Країни Латинської Америки, на чолі яких стоять прихильники правих, в тому числі Бразилія, Колумбія і Аргентина, незабаром після цього також визнали Гуайдо законним лідером Венесуели.
-
Великобританія, Німеччина, Франція, Іспанія і більше десятка інших членів Євросоюзу визнали Гуайдо 4 лютого, коли закінчився термін, який вони відвели Мадуро на призначення нових президентських виборів.
-
Австралія, Канада, Ізраїль і Марокко також виступили в підтримку лідера опозиції.
-
Ряд ознак вказує на те, що Гуайдо починає користуватися не тільки підтримкою середніх і вищих верств суспільства, а й робочого класу. В останні 10 днів в маршах опозиції взяли участь багато колишніх прихильників Уго Чавеса і Мадуро.
-
Деякі нижчі військові чини висловили невдоволення владою. Уряд Венесуели 21 січня повідомив, що придушив військовий заколот, після того як група військовослужбовців викрала зброю, інших військових і вимагала відставки Мадуро.
-
Генерал ВПС Венесуели Франсиско Янес став першим високопоставленим військовослужбовцем, який відкрито підтримав Гуайдо у відеозверненні, поширеному 2 лютого.
-
Перед цим на підтримку Гуайдо виступив військовий аташе посольства Венесуели в США Хосе Луїс Сільва.
Нагадаємо, Єврокомісія виділила гуманітарну допомогу Венесуелі у розмірі 5 млн євро для допомоги тим, хто найбільше постраждав від соціально-економічної кризи.
Тим часом армада танкерів з венесуельською нафтою застрягла в Мексиканській затоці через санкції США проти державної нафтової компанії PDSVA.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі
Mind.ua та стрічці
Google NEWS