Група американських сенаторів представила законопроект, який в разі прийняття дозволить Мін'юсту США притягувати до судової відповідальності членів ОПЕК (Організації країн – експортерів нафти) за порушення антимонопольного законодавства і маніпуляції з цінами на нафту.
Законопроект був розроблений у відповідь на повідомлення, що Саудівська Аравія і її союзники готуються укласти формальне партнерство ОПЕК з групою з 10 нафтовидобувних країн на чолі з Росією. Це дасть змогу всьому картелю фактично контролювати ситуацію на світовому нафтовому ринку.
Американські сенатори назвали свій законопроект NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act).
NOPEC намагалися прийняти і при попередніх адміністраціях Білого дому, але попередні президенти виступали проти, побоюючись шкоди, якої він може завдати відносинам США та Саудівської Аравії.
Однак, часи змінилися, пише Expert Online. З одного боку, президент Дональд Трамп відомий своїм прагненням зберегти хороші відносини між Вашингтоном і Ер-Ріядом – тут варто згадати його демонстративне небажання карати Саудівську Аравію за вбивство журналіста Джамала Хашоггі.
З іншого боку, Трамп регулярно пише у Twitter про свої претензії до ОПЕК. Президент звинувачує нафтовий картель у високих цінах на бензин в Америці. Таке ставлення до ОПЕК, а також вже згадане вбивство Хашоггі і привели до різкої активізації прихильників NOPEC.
Країнам-членам ОПЕК, визнаних винними за новим законом, може загрожувати конфіскація активів на території Сполучених Штатів. Наприклад, саудівський нафтовий гігант Aramco, власник компанії Motiva Enterprises, яка, в свою чергу, володіє найбільшим в країні нафтопереробним заводом в Порт Артурі, штат Техас. Якщо суд визнає Aramco винною в маніпуляціях цінами на нафту, концерн може цей НПЗ втратити.
Міністр енергетики Саудівської Аравії, неформальний лідер ОПЕК Халід аль-Фаліх прокоментував для FT подання законопроекту NOPEC: він вважає, що обмеження США можуть зашкодити всій світовій економіці. За його словами, світ постраждає незворотно, якщо Саудівська Аравія втратить здатність швидко збільшувати і зменшувати нафтовидобуток для балансування ринку.
Нагадаємо, згідно з останнім звітом ООН, журналіст Хашоггі був убитий за наказом найвищого керівництва Саудівської Аравії.