Кабінет міністрів пропонує суттєво збільшити штрафи за порушення у галузі телекомунікацій, остаточно скасувати ліцензування у цій сфері та ввести повідомний принцип для початку діяльності.
Відповідний законопроект №10135 «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню» уряд зареєстрував днями у Верховній Раді.
«Проектом Закону пропонується замінити ліцензування видів діяльності у сфері телекомунікації на надання повідомлення суб’єктами господарювання, що здійснюють діяльність у сфері телекомунікацій, про початок провадження діяльності», – йдеться у поясненні до проекту закону.
Згідно із документом, штрафи за порушення умов і правил, що регламентують діяльність у сфері телекомунікацій та користування радіочастотним ресурсом України, передбачену ліцензіями, дозволами, повідомленням про початок здійснення діяльності у сфері телекомунікацій, пропонується збільшити зі 100–200 до 500–1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (н.м.д.г.).
Штрафи за повторні порушення передбачено збільшити з 200–300 до 1000–2000 н.м.д.г.
Крім того, пропонується запровадити штрафи 1000–2000 н.м.д.г. за надання суб’єктом господарювання недостовірної інформації, або не в повному обсязі, у повідомленні про початок здійснення господарської діяльності, а також запровадити штрафи 500–1000 н.м.д.г. за порушення терміну повідомлення про всі зміни даних, зазначених у повідомленні про початок здійснення господарської діяльності.
«Здійснення діяльності у сфері телекомунікацій без подання повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері телекомунікацій забороняється», – наголошується у проекті закону.
У свою чергу національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, згідно із проектом, має затверджувати орієнтовний перелік видів телекомунікаційних послуг та форми опису телекомунікаційних мереж та послуг.
«Суб’єкт господарювання набуває право на провадження діяльності у сфері телекомунікацій з дати подання повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері телекомунікацій до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації», – зазначається у проекті.
Метою прийняття закону є зменшення адміністративного тиску на суб’єктів господарювання та спрощення започаткування і ведення бізнесу шляхом усунення зайвих обмежень у провадженні господарської діяльності у сфері телекомунікацій.
Як нагадують автори документу, попри те, що скасування ліцензій у зазначеній сфері набрало чинності 1 січня 2018 року, згідно із законом про ліцензування господарської діяльності, НКРЗІ продовжує виконання своїх повноважень щодо ліцензування видів діяльності у сфері телекомунікацій з урахуванням особливостей, визначених законом України «Про телекомунікації».
Так, проект закону направлений на скасування законодавчої колізії норм закону про ліцензування та закону про телекомунікації.
Нагадаємо: днями Кабмін вдосконалив порядок ліцензування господарської діяльності. Запроваджено процедуру зупинення дії ліцензії – як альтернатива єдиному існуючому досі інструменту у вигляді анулювання ліцензії, порядок її відновлення у разі її зупинення органом ліцензування, порядок оскарження такого рішення. Від підприємців більше не вимагатимуть документів на підтвердження оплати за видачу ліцензії, що раніше також було підставою для її анулювання. Зміни дозволять зекономити бізнесу близько 960 млн грн на рік.
Раніше прем'єр-міністр Володимир Гройсман запропонував експертному середовищу та представникам ІТ-сфери разом виробити комплексні правила розвитку ІТ-сектору на найближчі 5–10 років.