НАТО та його союзникам необхідно створити власну «захисну сферу» з використанням морських і наземних систем, які дадуть змогу захистити в першу чергу Румунію і не дати ВМФ Росії заблокувати, наприклад, Одесу. Про це в інтерв’ю Delfi заявив колишній командувач сухопутними військами США в Європі, генерал-лейтенант Бен Ходжес.
Він наголосив, що Росія розглядає Чорне море як плацдарм для всього того, що вона робить в Сирії, в інших країнах Близького Сходу, в Східному Середземномор'ї.
«Найбільший флот – Чорноморський флот Росії – дислокується в нелегально анексованому Криму. Звідти, через Босфор і Дарданелли ВМФ Росії можуть виходити в Середземне море і далі, в Атлантику. Тому захист Чорноморського регіону – це стратегічна мета Росії. Я думаю саме тому вони вирішили захопити Крим», сказав Ходжес.
Він переконаний, що Кремль бачить розробленість західних країн і відчуває, що може цим скористатись та подивитись, «як далеко він може зайти, поки Захід не наважиться на відповідь».
Інцидент поблизу Керченської протоки минулого року Ходжес назвав новим моментом в гібридній війні, який у США називають «війна законів» – коли закон інтерпретують таким чином, щоб домогтись потрібного результату». За його словами, якщо західні країні не продовжуватимуть тиснути на РФ та вимагати повернути півострів та відпустити полонених українських моряків, то вони «де-факто визнають, що Крим належить Росії».
«У військовій сфері, на відміну від ситуації на Балтиці, члени Альянсу обмежені в своїх діях Конвенцією Монтре від 1936 року. А вона каже, що тільки чорноморські держави – Росія, Румунія, Болгарія, Грузія, Туреччина та Україна – мають можливість проводити повноцінні військові кораблі в будь-який час. Нечорноморські держави – США, Великобританія, Німеччина, Італія і Франція – в цьому праві обмежені: лише 21 день і тільки кораблі певного класу і тоннажу. Як скоординувати зусилля в рамках цієї Конвенції? Для НАТО і наших країн-партнерів, як Грузія і Україна, щоб протистояти тому, що робить Росія, необхідно створити наш власний A2 / AD (Anti Access / Area Denial) – «захисну сферу» з використанням морських і наземних систем, які дають змогу захистити в першу чергу Румунію і не дати ВМФ Росії заблокувати, наприклад, Одесу. А це, на мій погляд, може статися», – підкреслив Ходжес.
Також він заявив, що з огляду на резонансну справу з розкраданням в «Укроборонпромі», «у Заходу зростає занепокоєння» і «російська влада, бачачи як люди в Україні втрачають довіру до влади, продовжує тиснути на ці слабкі місця».
Нагадаємо: на початку березня Бен Ходжес вже заявляв про ймовірність захоплення Одеси Росією.