Стійка тенденція до уповільнення інфляції до цілі в 5% дає змогу Національному банку (НБУ) розпочати цикл зниження облікової ставки.
Про це йдеться у Інфляційному звіті НБУ за квітень-2019, розміщеному на сайті центробанка у п’ятницю.
«У базовому сценарії передбачається подальше зниження облікової ставки. Наступні кроки будуть залежати від реалізації інфляційних ризиків та поліпшення інфляційних очікувань. Водночас зберігатимуться жорсткі монетарні умови, необхідні для сповільнення інфляції до цілі в 5% у 2020 році», – пояснюють у НБУ.
Як зазначають у центробанку, інфляція знизиться до 6.3% до кінця цього року та досягне цільового діапазону вже на початку наступного року, а середньострокового цільового рівня в 5% – наприкінці 2020 року. «Визначальними факторами такого її сповільнення будуть жорсткі монетарні умови та стримана фіскальна політика», – пояснюють у НБУ.
У свою чергу, така жорсткість буде поступово зменшуватися через послаблення інфляційного тиску. «Відповідно, облікова ставка в реальному вимірі знижуватиметься з поточних 10-11% до свого рівноважного рівня 3-4% у 2021 році», – передбачають у центробанку.
Крім того, за оцінками НБУ, у I кварталі 2019 року зростання реального ВВП уповільнилося (до 2.4% р/р).
«Так, очікувано зменшився внесок від зростання в сільському господарстві через вичерпання ефекту рекордного врожаю (показники цього виду діяльності в І кварталі відображають лише ситуацію в тваринництві). Крім того, послабилися показники промисловості: як у енергетичному секторі (через теплішу погоду цього року порівняно з попереднім), так і в окремих видах переробної промисловості. Водночас значні темпи зростання роздрібного товарообороту та будівництва свідчили про стійкий внутрішній попит», – пояснюють у НБУ.
Нагадаємо: з огляду на оновлений макроекономічний прогноз та баланс ризиків для нього Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 17,5% річних з 26 квітня 2019 року.