Американський економіст, лауреат Нобелівської премії з економіки Джозеф Стігліц висловив думку, що неоліберальний експеримент став повним провалом. Про це пише НВ з посиланням на статтю Стігліца на сайті проекту Project Syndicate.
«Неоліберальний експеримент – зниження податків для багатих, дерегуляція ринків праці і товарів, фінансіалізація і глобалізація – виявився вражаюче провальним», – написав він.
Стігліц додав, що зараз темпи зростання світової економіки нижчі, ніж були під час 25-річного періоду після Другої світової війни. При цьому левова частка цього зростання припала на найбагатших.
«Після десятиліть стагнації або навіть падіння доходів тих, хто розташований на шкалі доходів нижче, неолібералізм має бути оголошений мертвим і похований», – зазначив економіст.
Він припустив, що неолібералізм можна замінити прогресивним капіталізмом, який ґрунтується на чотирьох пріоритетах.
Перший з них – відновлення балансу між ринком, державою і громадянським суспільством. Повільне економічне зростання, збільшення нерівності, фінансова нестабільність і погіршення стану навколишнього середовища – ці проблеми породив ринок, вважає дослідник. На його думку, ринок сам по собі подолати їх не може.
«Уряди зобов’язані обмежувати ринки і надавати їм форму через регулювання з охорони навколишнього середовища, у сфері охорони здоров’я, техніки безпеки тощо. Завдання уряду також полягає в тому, щоб робити те, що ринок не може або не буде робити. Наприклад, активно інвестувати в фундаментальні дослідження, технології, освіту та охорону здоров’я», – впевнений Стігліц.
За його словами, другим пріоритетом має стати визнання, що «багатство націй» є результатом наукових досліджень і соціальної організації, яка дозволяє великим групам людей працювати разом для спільного блага. Стігліц додав, що ринки як і раніше грають вирішальну роль в сприянні соціальній кооперації, але вони служать цій меті тільки в тому випадку, якщо цього вимагає закон і демократичне суспільство. В протилежному випадку люди можуть багатіти, експлуатуючи інших, і основувати своє багатство на здачі майна в оренду, а не на справжній винахідливості.
Третій пріоритет – боротьба з концентрацією ринкової влади, на думку економіста. Домінуючі компанії можуть скуповувати потенційних конкурентів і створювати бар'єри для входу.
Четвертим пріоритетом Стігліц назвав розірвання зв’язку між економічною владою і політичним впливом. Він зазначив, що в США багаті люди і корпорації можуть без обмежень витрачати гроші на вибори.
«По мірі того, як США наближаються до фундаментально недемократичної системи „один долар – один голос“, система стримувань і противаг, така необхідна для демократії, ймовірно, не зможе втриматися: ніщо не зможе обмежити владу багатих. Це не лише моральна і політична проблема: економіки з меншим рівнем нерівності насправді функціонують краще. Таким чином, прогресивно-капіталістичні реформи повинні починатися зі скорочення впливу грошей в політиці і зменшення нерівності», – написав економіст.
Стігліц упевнений, що прогресивний капіталізм не є оксюмороном.
«Скоріше, це найбільш життєздатна і яскрава альтернатива ідеології, яка явно зазнала невдачі», – припустив він.
Раніше Mind писав, що Світовий банк погіршив прогноз росту світового ВВП у 2019 році.