«Транснєфть» в липні прокачала по північній трубі «Дружба» (Білорусія, Польща, Німеччина) більше сировини, ніж до забруднення російської нафти діхлоретаном в квітні. Про це, як повідомляють «Вєдомості» свідчать дані ЦДУ ПЕК.
До Німеччини «Транснєфть» прокачала 1,6 млн тонн – на 4,8% більше, ніж в квітні. До Польщі було відвантажено на 4% більше (1,3 млн тонн), а в Чехії – на 15% (331 000 тонн).
Поставки по південному маршруту (Словаччина, Угорщина і Чехія), з яким у держкомпанії було найменше проблем, виявилися на чверть меншою, ніж у квітні. Але загальна прокачування по «Дружбі» в липні була більшим, ніж в квітні і травні.
Проблеми з прокачуванням у «Транснєфті» почалися 19 квітня, коли «Белнефтехим» виявив в російській нафті аномально високу частку хлорорганічних сполук. 24 квітня Польща та інші країни призупинили прокачування російської нафти. У травні до Польщі і Німеччини по «Дружбі» не надійшло жодної тонни нафти, а експорт по трубі в Угорщину, Чехію і Словаччину знизився в 2-3 рази.
Для вирішення інциденту Словаччина, Угорщина і Чехія погодилися продовжити прокачування брудної нафти і зберігали її в своїх резервуарах, щоб потім змішати її з чистою і отримувати придатну до переробки суміш. Польща і Білорусь віддали перевагу реверсом прокачати брудну нафту назад в Росію. Цей процес повинен завершитися до середини серпня, говорив головний інженер «Гомельтранснафта Дружба» Андрій Вериго.
Незважаючи на те що нафта надходила в далеке зарубіжжя за «Дружбі» не повний квітень, а лише до 24 числа, за цей місяць було прокачано на 20-40% більше нафти, ніж в березні, свідчать дані ЦДУ ПЕК. Порівняти прокачування з аналогічним періодом 2018 року є неможливим – ЦДУ ПЕК цю інформацію не розкриває.
Повністю відновила прокачування нафтопроводами «Транснєфті» ще одна держкомпанія – «Роснєфть». У липні вона збільшила транспортування на експорт по трубопроводах на 2,5% до квітня – до 5,1 млн тонн. Відновили прокачування «Сургутнєфтєгаз», «Газпром нєфть», «Русснєфть» і «Татнєфть». Лише «Лукойл» в липні експортував по трубах «Транснефти» на 12% менше – 263 800 тонн.
Як повідомлялось, рада директорів «Транснєфті» визначила розмір компенсацій нафтовикам за забруднення «Дружби»: до $ 5 за барель брудної нафти. Всього в нафтопроводі було забруднено 3 млн т нафти, говорив віце-президент «Транснефти» Сергій Андронов. Білоруська «Гомельтранснафта Дружба» називала 5 млн т. Якщо виходити з оцінки російської компанії, «Транснефть» виплатить нафтовикам до $330 млн, білоруської – до $550 млн.
Нагадаємо: 31 липня «Укртранснафта» отримала від російської компанії 2,3 млн євро часткової компенсації,
Посол Росії в Білорусії Дмитро Мезенцев 1 серпня заявив, що Росія не заперечує право білоруської сторони на отримання компенсації, збитки будуть компенсовані після остаточного підрахунку. Як заявляє білоруська сторона, її збитки складаються і в тому, що неякісна нафта привела до поломки обладнання на нафтопереробних заводах Білорусії, оцінити втрати від цього білоруська сторона зможе лише восени, коли заводи припиняться на капітальний ремонт.