Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав, що влада Росії порушили право юриста фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського на життя (стаття 2 Європейської конвенції про права людини), допустили погане поводження з ним під час ув’язнення (стаття 3) і не забезпечили ефективного розслідування причин його загибелі в СІЗО.
Також суд вирішив, що стосовно Магнітського був порушений пункт 3 статті 5 конвенції, яка передбачає право на свободу і безпеку, оскільки його арешт був невиправдано довгим. Також суд визнав порушення пунктів 1 і 2 статті 6, що дають право на презумпцію невинуватості та на справедливий судовий розгляд у зв'язку з посмертним судовим переслідуванням і обвинувальним вироком.
Вдова і мати Магнітського отримали право на компенсацію в 34 000 євро.
Скаргу на порушення прав юриста в зв'язку з його затриманням суд відхилив як необґрунтовану, оскільки влада «мали вагомі підстави підозрювати» його в причетності до податкових махінацій, вирішили в Страсбурзі. Однак ці підозри не можуть бути підставою для його утримання під вартою понад рік, і влада не представили докази, що його потрібно було так довго утримувати під арештом, йдеться в рішенні.
«Зокрема суд визнав, що в ув'язненні Магнітський отримував неадекватну медичну допомогу, це призвело до його смерті і належного розслідування цих обставин не проводилося. Крім того, його утримували в переповненій камері, і незадовго до смерті він переніс погане поводження, – вважає ЄСПЛ. – Більш того, слідчі дії, які призвели до його посмертно мого засудження судом, були по суті своїй несправедливими».
В Мін’юсті РФ ще не вирішили чи будуть оскаржувати це рішення, чи виплатять представникам Магністького компенсацію.
Нагадаємо: у Росії Магнітського в листопаді 2008 року заарештували за звинуваченням в ухиленні від сплати податків. 16 листопада 2009 року він помер у слідчому ізоляторі «Бутирка». Його захист заявив, що йому не надавалася необхідна медична допомога, правозахисники звинуватили в його смерті лікарів і силовиків. У фонді Hermitage Capital пов'язують кримінальне переслідування Магнітського з тим, що він розкрив схему розкрадання з російського бюджету 5,4 млрд рублів, до якого були причетні співробітники російських правоохоронних органів.
У США визнали, що смерть юриста не була належним чином розслідувана. У грудні 2012 року в США був прийнятий «акт Магнітського», який дозволяє вводити санкції проти іноземців, підозрюваних у порушеннях прав людини в своїй країні. У відповідь на це рішення в Росії прийняли так званий «закон Діми Яковлєва», який заборонив американцям всиновлювати російських сиріт.
Одним з ініціаторів введення «закону Магнітського» став засновник фонду Hermitage Capital Вільям Браудер, якого називають «особистим ворогом Путіна». Минулого року у травні на запитом Росії його затримувала іспанська поліція.