Зміцнення курсу гривні до долара на 9% з початку року призвело до того, що держбюджет недоотримав 9,2 млрд грн доходів. Про це на своїй сторінці у Facebook написав глава Рахункової палати Валерій Пацкан.
За його словами, коливання курсу гривні позначилися на тому, що план доходів в цьому році не виконується, оскільки майже 40% обсягу надходжень ведеться з використанням курсу нацвалюти до долара.
«На жаль, зміцнення гривні – не наслідок успіхів економіки України, чи зростання її інвестиційної привабливості. В першому півріччі зростання експорту товарів становило 5,9% при прогнозі 9,1 %. З експортом послуг ситуація дещо краща. Експорт товарів і послуг зріс на 7,2 %, при прогнозі зростання на 8,3%. Імпорт товарів і послуг зріс на 7,9%. Через це від’ємне сальдо торговельного балансу порівняно з першим півріччям 2018 року зросло до $4,4 млрд. Значно меншим від прогнозованого є і обсяг надходжень прямих іноземних інвестицій. На 9% знизився обсяг грошових із-за кордону від трудових мігрантів», – пише Пацкан.
Ще одним джерелом надходжень, який вплинув на курс гривні стали вкладення нерезидентів в ОВДП, додав глава Рахункової палати. Це призводить до необхідності виплачувати з держбюджету значні суми на погашення та обслуговування боргів, які в основному здійснюються за рахунок нових запозичень.
«Мушу констатувати, що через зміцнення гривні збільшуватиметься від’ємне сальдо торговельного балансу. Саме тому дуже важливо, щоб прогноз щодо гривні був оновлений, адже на ньому ґрунтуватиметься бюджет на наступний рік»,- наголосив він.