Фінансове законодавство потребує комплексного перезавантаження – Рожкова

Підготовка до зміни низки законів буде проводитись у короткі терміни та із залученням іноземних фахівців

Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова
Фото: УНІАН\ Катерина Рожкова

Законодавство, яке регулює небанківський фінансовий сектор потребує повного перезавантаження, яке буде здійснене найближчим часом. Про це в інтерв’ю Інтерфакс-Україна заявила перший заступник голови Національного банку Катерина Рожкова.

«Законодавство, яке регулює небанківський фінансовий сектор, потребує повного перезавантаження, а не просто внесення точкових змін», – сказала Рожкова, додавши, що вже триває робота над створенням нового законодавства, до якої залучено донорів та міжнародних партнерів України.

«Вже є проєкти, повні або часткові, над якими працювали різні фахівці, залучаючи, в тому числі, ринок. Але жоден з цих законопроєктів не доведено до стадії, коли його можні подавати до парламенту», – зазначила перший замглави НБУ.

Вона підкреслила, що протягом дев’яти місяців абсолютно усі законопроєкти мають бути розроблені, уточнивши, що спочатку необхідно повністю оновити закон про фінансові послуги, привівши його у відповідність до нових вимог.

«Це рамковий закон для всього фінансового сектору, який повинен визначати основні принципи, основні сфери і т.д. Далі у відповідності  з ним потрібно відпрацювати інше секторальне законодавство та ухвалювати все у комплексі, щоб не було конфліктних норм, різночитань, нечітких формулювань або різних термінологій. Інакше вийде, що закони прості, але буде багато роз’яснень», – підкреслила Рожкова.

Рожкова зазначила, що уже поданий до парламенту проєкт закону про кредитні спілки не був підтриманий НБУ і не повинен розглядатися у відриві від усього фінансового сектору.

«Окрім того, ми хочемо якісь регуляції привести до європейського законодавства. Ми повинні рухатися пропорційно та говорити про створення Фонду гарантування кредитних спілок, страхових компаній чи про участь у діючому Фонді гарантування. Як і в якій формі – поки не визначено. Це комплексна проблема, і було б добре все це у комплексі розглянути і ухвалити. Так, нехай ми мали б якісь відтерміновані норми, що набувають чинності в якісь строки, але тоді ми отримали б «повну картину» і розуміли б, куди цей ринок буде рухатись, що має зробити кожен з учасників», – підкреслила вона.

Міжнародні організації, за словами Рожкової, так само бачать цю ситуацію.

«Кожна з міжнародних організацій, – зазначила Рожкова, – готова покрити певний сегмент в цьому великому проекті: хтось – страхові компанії, хтось – кредитні спілки і т.д. Найближчі два тижні у нас буде план із чітким зазначенням, хто бере участь, що покриває, який обсяг. Тож уже із наступного тижня  ми плануємо зустрічатися із представниками ринку – окремо зі страховими компаніями та кредитними спілками. Хотіли б окремо зустрітися також із представниками лізингу та факторингу, ломбардів та інших компаній, бо всі вони мають специфіку, надаючи ті чи інші види фінансових послуг».

Нагадаємо, раніше Mind писав, що за словами Рожкової НБУ сформував команду і план переходу до виконання функцій Нацкомфінпослуг . Там сподіваються, що фахівці з Нацкомфінпослуг перейдуть на роботу в Нацбанк.

12 вересня, як писав Mind,  парламент ухвалив в цілому закон «Про внесення змін до деяких  законодавчих актів України щодо вдосконалення функцій державного регулювання ринків  фінансових послуг» (1069-2), ( про спліт) . За його ухвалення проголосували 296 народних депутатів.  

Детальніше про наслідки ухвалення парламентом закону «Про спліт» (1069-2) читайте в матеріалі Mind «Спліт» таки стався: як НБУ отримає сировину для реформ. Що тепер буде із фінансовими ринками».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS