Данилюк: у відновленні Донбасу Україна розраховує на підтримку міжнародних організацій

План Росії по «федералізації» України через «особливий статус» не пройде

Секретар РНБО Олександр Данилюк
Фото: УНІАН\ Олександр Данилюк

Офіційний Київ налаштований розпочати міжнародний план економічного відновлення східних територій України, що знаходяться під контролем української держави на лінії фронту з так званими ДНР та ЛНР, яких підтримує Росія. Про це в інтерв’ю іспанській газеті El Pais заявив секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Данилюк, повідомляє прес-служба РНБО.

«Донбас слід розглядати не як проблему, а як місце, де Україна має максимально сфокусувати власні ресурси на реформах. Звісно, втілити їх в життя доволі важко, однак ми повинні зробити це…Ми повинні сконцентрувати фінансові ресурси на сході Україні. Найголовніше – створити критичну масу. Бо без неї ніхто не відчує ефекту», – зазначив Данилюк.

Він нагадав, що саме у Маріуполі, який обраний для реалізації плану відбудови східної України, у жовтні відбудеться форум інвесторів.

На думку секретаря РНБО у Маріуполі малий та середній бізнес на сьогодні не достатньо розвинутий, «бо у людей мало грошей», а «перспективи відкриття бізнесу є ризиковими у випадку, якщо передова лінія несподівано зміниться».

Данилюк при тому зазначив, що на сході України необхідно втілити нову концепцію розвитку цього регіону – повинні запрацювати нові лікарні та нові школи, щоб «Донбас став обличчям реформ» у медицині та освіті.

«Ми також повинні створити умови для розвитку бізнесу, розробивши відповідний пакет заходів для стимулювання малого та середнього бізнесу, передовсім, створити інфраструктуру та збудувати дороги, перенести туди «колл-центри» як частину рішення», – зазначив Данилюк. Він додав, що у питанні відродження східних регіонів розраховує на участь міжнародних організацій, таких як Світовий банк з його структурами, як Міжнародна фінансова корпорація, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та на участь місцевих бюджетів.

При тому Данилюк підкеслив, що Україні для цього не потрібні російські інвестиції, але додав, що ці кошти мають бути виплачені Донбасу за завдану йому шкоду.

«Війна дуже дорого нам коштує, але не ми її починали…Ми витрачаємо 5,4% нашого ВВП на оборону та безпеку, виплачуємо пенсії, зокрема, тим, хто проживає на тимчасово окупованих територіях, а також внутрішньо переміщеним особам, яких зараз понад 1,3 мільйони осіб», – зазначив Данилюк

Також він нагадав, що до українського бюджету не надходять податки від компаній, які раніше забезпечували значні надходження до бюджету.

Внаслідок війни ми скоротили торгівлю з Росією, яка використовує свої транзитні важелі, перешкоджаючи нам вести торгівельні відносини з іншими пострадянським країнами, такими як Казахстан. Однак українські компанії знаходять нові альтернативні ринки у Європі, а отже втрати з одного боку перетворюються на досягнення з іншого, вважає секретар РНБО.

Він наголосив, що закінчення війни не зменшить витрати на безпеку й оборону: «Навіть після закінчення війни ми не витрачатимемо менше на армію та безпеку. Ми повинні створити потужну армію, повністю переоснастити та модернізувати її, а також реформувати ключові органи сектору безпеки і оборони, в іншому випадку це дорого нам коштуватиме».

Також Данилюк наголосив, намагання РФ розіграти в Україні через «особливий статус» сценарій «федералізації» не пройде. «Однозначно – це спосіб дестабілізації та поділу країни на частини. Наша відповідь – ні. І цей варіант не пройде», – підкреслив секретар РНБО.

Він додав, що «Україна є суверенною та унітарною державою. Ми ніколи не погодимось, що хтось ззовні через «особливий статус» може впливати на наші рішення як суверенної країни, впливати на наші внутрішні та зовнішньополітичні напрями чи на наші союзи. Це рішення нашого народу, і ми не хочемо, щоб «особливий статус» став інструментом для тиску на внутрішню політику незалежної держави».

Раніше, як повідомляв Mind, президент Володимир Зеленський  розповів про кілька сценаріїв, як повернути Крим і назвав санкції «податками, які сплачують світові держави заради миру».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS