У Стокгольмі 8 жовтня назвали лауреатів Нобелівської премії з фізики. Ними стали Джеймс Піблс, Дідьє Кело і Мішель Мейор.
Цього року премію з фізики розділили на дві частини: половину отримав Піблс за теоретичні відкриття в галузі фізичної космології, другу – Кело і Мейор – за відкриття екзопланети на орбіті навколо сонцеподібної зірки, передає Forbes. Всі троє вчених були відзначені Нобелівським комітетом «за внесок в розуміння еволюції Всесвіту і місця нашої планети в космосі».
Відкрита Кело і Майором в 1995 році екзопланета обертається навколо зірки сонячного типу на відстані 50 світлових років від Землі. За своїми розмірами небесне тіло, яке розігріте до 1000 градусів, схоже з Юпітером. Після дослідження вчених вдалося відкрити безліч інших екзопланет, серед яких були ті, що схожі на Землю.
Теоретичні роботи Піблса присвячені розширенню Всесвіту після великого вибуху і тому, яку роль відіграють в цьому різні види матерії та енергії. У 1982-му році вчений припустив існування холодних і важких частинок, що складають так звану темну матерію Всесвіту. Потім в 1984-му він вирішив повернутися до запропонованої Ейнштейном космологічної сталої, тобто «темної енергії».
Рік тому Нобелівську премію з фізики присудили Артуру Ешкіну за оптичний пінцет, а також Жерару Мору і Донні Стрікленд за розробку високоінтенсивних ультракоротких оптичних імпульсів.
Нагадаємо, напередодні Нобелівський комітет назвав лауреатів премії з фізіології і медицини.
Імена лауреатів Нобелівської премії в галузі хімії стануть відомі 9 жовтня, а 10 числа будуть оголошені лауреатів в галузі літератури відразу за два роки. Ім'я лауреата премії миру назвуть 11 жовтня, а премію з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля, засновану з 1969 року Банком Швеції, присудять 14 жовтня. Сума кожної з Нобелівських премій складає близько $950 000.