Російський монополіст «Газпром» направив НАК «Нафтогаз України» пропозицію продовжити термін дії існуючого контракту або укладення нового про транзит газу через територію України терміном на 1 рік, повідомила російська компанія в понеділок, передає Reuters.
«У пропозиції «Газпрому» зазначено, що необхідними умовами... є відмова обох сторін від всіх взаємних претензій у міжнародному арбітражі і припинення всіх судових розглядів; скасування рішення Антимонопольного комітету України про накладення на «Газпром» штрафу за нібито «порушення економічної конкуренції»; відгук клопотання «Нафтогазу України» про ініціювання Європейською комісією розслідування проти «Газпрому», – йдеться в повідомленні.
«Газпром» також чекає позицію української сторони щодо її готовності напряму купувати російський газ з 2020 року, повідомила компанія.
31 грудня 2019 року закінчується контракт на транзит російського газу в Європу через територію України. У вересні сторони провели зустріч, де Україна представила Росії і Єврокомісії дорожню карту щодо імплементації європейського законодавства в свою систему. Росія погодилася підписати контракт за новими правилами, якщо Україна встигне завершити всі необхідні процедури, зокрема, провести анбандлінг – відділити газотранспортну систему згідно з європейським законодавством.
Якщо Україна не встигне, Росія пропонує продовжити діючий контракт на транзит газу на який завгодно термін. Але першочерговим питанням Росія вважає підписання контракту на купівлю газу Україною безпосередньо у Росії, який зараз Україна отримує реверсом з Європи. Україна не купує російський газ з 2015 року. У червні 2019 глава «Газпрому» Олексій Міллер говорив, що «Газпром» готовий почати переговори про прямі поставки в Україну за зниженою на 25% ціною, що дешевше, ніж по реверсу.
Виконавчий директор «Нафтогазу України» Юрій Вітренко заявив 15 листопада, що ціна газу з Росії для України повинна бути на 20-25% нижчою, ніж ціна газу з Європи, оскільки «Газпром» при прямих поставках не платить за його транспортування до Європи. «20-25% – це не знижка, це нормальна ціна», – написав у Facebook Вітренко.
Він також зазначив, що контракт із «Газпромом» має сенс тільки тоді, коли «Газпром» виконує свої контрактні зобов'язання, тоді як предметом судових розглядів у Стокгольмському арбітражі є якраз невиконання «Газпромом» своїх контрактних зобов'язань.
Нагадаємо, 15 листопада президент Зеленський підписав закон про відокремлення ГТС, що дає козир Україні в газових переговорах.