Європейський парламент на засіданні у французькому Страсбургу затвердив у середу, 27 листопада, новий склад Єврокомісії, представлений очільницею виконавчого органу ЄС Урсулою фон дер Ляєн. За запропоновані головою Єврокомісії кандидатури 27 єврокомісарів проголосувала більшість європарламентарів – 461, проти були 157, ще 89 – утрималися. Про це повідомляє DW.
Під час виступу перед Європарламентом фон дер Ляєн закликала парламентарів підтримати її пропозицію з огляду на виклики, що стоятимуть перед Європою у прийдешні роки. Серед них очільниця Єврокомісії згадала зміну клімату та діджиталізацію.
«Я прошу вас про підтримку для перезавантаження», – сказала фон дер Ляєн і додала, що перехід до нової реальності «не буде легким».
В оновленій Єврокомісії за захист клімату відповідатиме представник Нідерландів Франс Тіммерманс, який до цього був віцепрезидентом комісії та комісаром з питань кращого регулювання і верховенства права. Інший пріоритетний напрям – діджиталізацію – очолюватиме представниця Данії Маргарет Вестагер. Вона ж і буде новою керівною віцепрезиденткою Єврокомісії.
Комісаром з політики сусідства став угорець Олівер Варгеї. Він пообіцяв приділяти Україні «особливу увагу».
Комісаром з питань енергетики стала представниця Естонії Кадрі Сімсон. Комплекс проблем, що накопичилися, включно з незавершеними тристоронніми переговорами між ЄС, Україною і Росією про новий контракт на транзит природного газу (термін старого закінчується 31 грудня), вимагатиме від Сімсон максимального докладання зусиль вже в перші тижні її роботи.
Фон дер Ляєн стане першою жінкою на чолі цього органу ЄС – вона називає боротьбу за гендерну рівність одним із важливих аспектів своєї майбутньої роботи. У запропонованому фон дер Ляєн складі комісії жінки обіймають 12 з 27 посад – 44%, це буде найвища частка жінок у Єврокомісії за всю історію її роботи.
У нинішньому складі Єврокомісії вже не буде представника Великої Британії, яка не номінувала свого кандидата на посаду єврокомісара.
Успішне голосування дозволить новій комісії почати роботу вже 1 грудня. Для затвердження євродепутатам було достатньо простої більшості.
Новий склад Єврокомісії мав розпочати працювати ще 1 листопада, однак відхилення Європарламентом трьох із раніше запропонованих кандидатур призвело до зволікання та подовження повноважень попереднього складу виконавчого органу ЄС. Єврокомісари були вимушені на місяць залишатися в статусі виконувачів обов'язків, без права ухвалювати політичні рішення.
Нагадаємо: 29 листопада мають відбутися технічні консультації, а зустріч на рівні міністрів запланована на початок грудня.