Парламент Литви (сейм) затвердив законопроект про запобігання пропуску в системи Литви енергії, яка виробляється атомною електростанцією, що споруджується Білоруссю поруч з литовським кордоном (БілАЕС), передає ТАСС. Цю ініціативу депутати прийняли на пленарному засіданні одноголосно, 9 утрималися.
«Потенційні лазівки для потрапляння на ринок Литви «брудної» електроенергії були, тепер ми їх усуваємо», – заявив депутат Лаурінас Касчюнас.
Суть закону полягає в створенні механізму регулювання реалізації електроенергії на території Литви. У тому числі вводиться анулювання ліцензій на імпорт електроенергії з країн, в яких діють небезпечні, за оцінкою Вільнюса, електростанції.
В даний час на імпорт електроенергії з Білорусі видано 11 ліцензій.
Уряд Литви вважає, що АЕС, яку будує російська корпорація «Росатом», не відповідає стандартам безпеки. Литва останнім часом намагалася переконати партнерів у ЄС в необхідності блокувати імпорт електроенергії цієї станції на територію Євросоюзу, але їй не вдалося переконати ні відомства ЄС, ні сусідню Латвію.
Білоруська АЕС з двома реакторами ВВЕР-1200 сумарною потужністю 2,4 ГВт будується за російським проектом поблизу Островця (Гродненська область). Перший енергоблок планується ввести в експлуатацію в 2019 році, другий – в 2020 році.
Нагадаємо, в США вважають, що Росія може використати Білоруську АЕС як «троянського коня».