Президент Молдови Ігор Додон заявив, що з 1 січня 2020 року очолювана ним республіка отримуватиме російський газ завдяки транзиту через Україну. Про це, як повідомляє Інтерфакс-Україна, він повідомив на брифінгу після наради з прем'єр-міністром та головою парламенту.
«Росія та Україна змогли домовитися, це означає, що газ і надалі надходитиме до республіки традиційним маршрутом», – підкреслив Додон.
За його словами, на полях неформального саміту СНД у Санкт-Петербурзі Додон обговорював це питання і з президентом Російської Федерації Владіміром Путіним.
«Ви знаєте, що Росія погодилася продовжити ще на три роки чинний контракт на постачання газу до Молдови. Це означає, що колишні умови буде збережено, а нинішня схема дасть нам змогу отримувати з 1 січня газ за суттєво нижчими тарифами ($173 за 1000 кубометрів – Mind)», – сказав президент Молдови.
В сво. чергу прем'єр-міністр Молдови Йон Кіку заявив, що погоджений з Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР) кредит на $50 млн залишиться незатребуваним.
«Ми підписали цю угоду на випадок, якщо знадобилися б додаткові кошти на закупівлю газу у разі припинення транзиту … через Україну та виникнення необхідності забезпечення альтернативних постачань. Це був резервний варіант на випадок припинення транзиту через Україну. У нинішній ситуації він не знадобиться, кредитну лінію не буде відкрито. Молдова за це нічого не повинна платити», – наголосив Кіку.
Як писав Mind, міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель розкрив деталі нової угоди по газу. Вона включає в себе транзитний договір на п'ять років з можливістю пролонгації його на десять років.
Також повідомлялося, що представники України, Російської Федерації та Євросоюзу на газових переговорах у Мінську змогли досягти остаточної домовленості щодо укладення контракту про транзит газу по території України. Російська і українська сторони підписали протокол про співпрацю в газовій сфері.
Взаємні судові претензії України і «Газпрому» довгий час залишалися однією з головних причин, по якій сторонам не вдавалося домовитися про продовження транзиту газу. Російська сторона наполягала на «нульовому» варіанті, з відмовою від усіх взаємних претензій, як на обов'язкову умову для укладення нових угод. Україна в свою чергу підкреслювала, що від компенсації, присудженої Стокгольмським арбітражем, відмовлятися не збирається.