Оржель розкрив деталі нової угоди по газу (ДОКУМЕНТ)

Оржель розкрив деталі нової угоди по газу (ДОКУМЕНТ)

Вона включає в себе транзитний договір на п'ять років з можливістю пролонгації його на десять років

Оржель розкрив деталі нової угоди по газу (ДОКУМЕНТ)
Олексій Оржель
фото УНІАН

Договір по газу між Україною і Росією включає транзитний договір на п'ять років з можливістю пролонгації його на десять років. Про це на брифінгу в ОПУ сказав міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель.

Протокол зустрічі представників Європейського Союзу, України та Російської Федерації, а також компаній цих країн (ООО «Оператор газотранспортної системи України», НАК «Нафтогаз України», ПАО «Газпром») опубліковано на сайті Кабміну.

Міністр наголосив, що дуже важливим є те, що «транзит буде» і що «Газпром» виплатить українській стороні $2,9 млрд до  кінця року за рішенням Стокгольмського арбітражу. Україна, своєю чергою, відмовляється від претензій за іншими позовами у Стокгольмі.

«В пакеті з продовженням транзиту варіант, який передбачається – це повне врегулювання всіх вимог з усіх боків. Не залишиться ніяких відкритих позовних вимог з жодного боку після того, як це пакетне рішення буде впроваджене», – сказав міністр.

Оржель повідомив, що контракт буде включати транзит 65 млрд куб м газу в 2020 році 40 млрд куб м в 2021-2024 роках. Він додав, що тариф на транзит газу з часом буде зростати.

Міністр також зазначив, що пункт про прямі поставки газу в Україну був виключений з протоколу.

«Ви побачите в протоколі те, що якщо потенційно поставки і будуть здійснюватися, тільки на базі ціни європейського хаба. Але в рамках пакетних домовленостей, яких ми досягли, прямих поставок немає», – сказав він.

Виконавчий директор групи «Нафтогаз» Юрій Вітренко на брифінгу зазначив, що українські компанії «Оператор ГТС» і «Нафтогаз» підпишуть контракти з «Газпромом» протягом тижня. Він сказав, що всі угоди повинні бути підписані до 29 грудня, щоб з 1 січня транзит газу був продовжений.

Як пишуть «Вєдомості», глава «Газпрому» Олексій Міллєр підтвердив, що російська сторона сплатить Україні близько $3 млрд, а «Нафтогаз» відкличе решту позовів. Сума буде виплачена грошима, а газом чи активами, уточнив він.

Міллер заявив, що «Нафтогаз» може отримати ці гроші до кінця цього року.  

Нагадаємо: напередодні представники України, Російської Федерації та Євросоюзу на газових переговорах у Мінську змогли досягти остаточної домовленості щодо укладення контракту про транзит газу по території України. Російська і українська сторони підписали протокол про співпрацю в газовій сфері.

Взаємні судові претензії України і «Газпрому» довгий час залишалися однією з головних причин, по якій сторонам не вдавалося домовитися про продовження транзиту газу. Російська сторона наполягала на «нульовому» варіанті, з відмовою від усіх взаємних претензій, як на обов'язкову умову для укладення нових угод. Україна в свою чергу підкреслювала, що від компенсації, присудженої Стокгольмським арбітражем, відмовлятися не збирається.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті