Оржель розкрив деталі нової угоди по газу (ДОКУМЕНТ)
Вона включає в себе транзитний договір на п'ять років з можливістю пролонгації його на десять років

Договір по газу між Україною і Росією включає транзитний договір на п'ять років з можливістю пролонгації його на десять років. Про це на брифінгу в ОПУ сказав міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель.
Протокол зустрічі представників Європейського Союзу, України та Російської Федерації, а також компаній цих країн (ООО «Оператор газотранспортної системи України», НАК «Нафтогаз України», ПАО «Газпром») опубліковано на сайті Кабміну.
Міністр наголосив, що дуже важливим є те, що «транзит буде» і що «Газпром» виплатить українській стороні $2,9 млрд до кінця року за рішенням Стокгольмського арбітражу. Україна, своєю чергою, відмовляється від претензій за іншими позовами у Стокгольмі.
«В пакеті з продовженням транзиту варіант, який передбачається – це повне врегулювання всіх вимог з усіх боків. Не залишиться ніяких відкритих позовних вимог з жодного боку після того, як це пакетне рішення буде впроваджене», – сказав міністр.
Оржель повідомив, що контракт буде включати транзит 65 млрд куб м газу в 2020 році 40 млрд куб м в 2021-2024 роках. Він додав, що тариф на транзит газу з часом буде зростати.
Міністр також зазначив, що пункт про прямі поставки газу в Україну був виключений з протоколу.
«Ви побачите в протоколі те, що якщо потенційно поставки і будуть здійснюватися, тільки на базі ціни європейського хаба. Але в рамках пакетних домовленостей, яких ми досягли, прямих поставок немає», – сказав він.
Виконавчий директор групи «Нафтогаз» Юрій Вітренко на брифінгу зазначив, що українські компанії «Оператор ГТС» і «Нафтогаз» підпишуть контракти з «Газпромом» протягом тижня. Він сказав, що всі угоди повинні бути підписані до 29 грудня, щоб з 1 січня транзит газу був продовжений.
Як пишуть «Вєдомості», глава «Газпрому» Олексій Міллєр підтвердив, що російська сторона сплатить Україні близько $3 млрд, а «Нафтогаз» відкличе решту позовів. Сума буде виплачена грошима, а газом чи активами, уточнив він.
Міллер заявив, що «Нафтогаз» може отримати ці гроші до кінця цього року.
Нагадаємо: напередодні представники України, Російської Федерації та Євросоюзу на газових переговорах у Мінську змогли досягти остаточної домовленості щодо укладення контракту про транзит газу по території України. Російська і українська сторони підписали протокол про співпрацю в газовій сфері.
Взаємні судові претензії України і «Газпрому» довгий час залишалися однією з головних причин, по якій сторонам не вдавалося домовитися про продовження транзиту газу. Російська сторона наполягала на «нульовому» варіанті, з відмовою від усіх взаємних претензій, як на обов'язкову умову для укладення нових угод. Україна в свою чергу підкреслювала, що від компенсації, присудженої Стокгольмським арбітражем, відмовлятися не збирається.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].