В межах домовленостей про продовження транзиту російського газу через Україну, протягом наступних п’яти років Україна може отримати до $18 млрд доходів, відмовившись при цьому від потенційного виграшу в арбітражі $12,2 млрд. Про це розповів міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель у своїй колонці для «Економічної правди».
«Орієнтовний прибуток, з яким Україна вийшла з цієї зустрічі, це понад $3 млрд по арбітражу + орієнтовно $3 млрд за транзит на рік протягом 5 років. Отже, в п’ятирічній перспективі ми отримаємо близько $18 млрд, з них 3 – живими грошима – вже до нового року. І це – без жодних кабальних умов щодо придбання російського газу», – зазначив він.
Він також наголосив, що «Газпром» – дуже непередбачуваний гравець», для якого політичні інтереси можуть бути важливіші за фінансові, про це треба пам’ятати всім, хто сідає з його представниками за один стіл.
«Що таке $12,2 млрд, про які йдеться в протоколі? Це – потенційний виграш в арбітражі за упущену вигоду», – говорить Оржель.
За словами міністра, в цьому питанні є три ключові моменти: сама цифра і слова «потенційний» та «упущена».
«Ми могли би їх отримати, якщо б «Газпром» повністю відмовився від транзиту через Україну і не пускав сюди інших (питання, хто міг би бути цим «іншим», теж актуальне). Але якщо «Газпром» прокачував хоча б мінімальні об’єми, то нам вже було б складно підтримувати переконливість своєї позиції. Крім того, арбітраж – це довгий і витратний процес. Припустимо, ми б отримали $12,2 млрд (мінус судові витрати) протягом 3-5 років, якщо б наша ГТС стояла порожньою. Чи було б це перемогою для України? Ні. Тому що за наявними домовленостями ми маємо отримати більше від транзиту, ніж могли би виграти в суді за його відсутності», – пояснив він.
До того ж, Україна втратила б статус транзитної держави, а наявну нішу зайняли компанії-постачальники скрапленого газу.
«Упершись у свою безкопромісність, ми би показали себе ЄС ненадійним та егоїстичним партнером», – наголосив Оржель.
Він додав, що наша країна витримала б «блокаду», яка могла початися 1 січня 2020 року при зупинці транзиту, але «це було би куплено ціною втрати партнерської довіри з боку ЄС (а Євросоюз солідаризується з нами щодо антиросійських санкцій), зростання ціни для споживачів газу в Європі та в Україні».
«А це зовсім не відповідає нашим цілям, так як людей та їхні потреби ми завжди ставимо на перше місце. Якщо сьогодні як «поганий хлопець» виступає «Газпром» і РФ у цілому, то після такого демаршу цей імідж перейшов би на нас», – підкреслив міністр.
Утім Оржель наголосив, що «протокол – це ще не угода. Останній тиждень грудня наші компанії будуть розробляти драфт тексту. Але поки сама угода не підписана – транзиту немає».
Нагадаємо: раніше цього місяця представники України, Російської Федерації та Євросоюзу на газових переговорах у Мінську змогли досягти остаточної домовленості щодо укладення контракту про транзит газу по території України. Російська і українська сторони підписали протокол про співпрацю в газовій сфері.
Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель розповів, що договір по газу між Україною і Росією включає транзитний договір на п'ять років з можливістю пролонгації його на десять років. Міністр наголосив, що дуже важливим є те, що «транзит буде» і що «Газпром» виплатить українській стороні $2,9 млрд до кінця року за рішенням Стокгольмського арбітражу. Україна, своєю чергою, відмовляється від претензій за іншими позовами у Стокгольмі.