Видання CBS з посиланням на джерела в американській розвідці інформує, що український Boeing був збитий іранськими ракетами. Це сталося, швидше за все, помилково. Американська розвідка вловила сигнали вмикання радара, і супутник виявив інфрачервоні спалахи двох запусків ракет, ймовірно, SA-15. Одразу після цього зафіксовано ще один інфрачервоний спалах – вибух лайнера.
.@cbsnews: US officials are confident Ukrainian Flt 752 was shot down by Iran. US intelligence picked up signals of the radar being turned on & satellite detected infrared blips of 2 missile launches, probably SA-15s, followed shortly by another infrared blip of an explosion.
– Kris Van Cleave (@krisvancleave) January 9, 2020
Як повідомили CBS News, супутники США також виявили два пуски ракети «земля-повітря», які відбулися незадовго до вибуху літака.
Про те, що український літак був вражений зенітною ракетною системою, пише також Newsweek з посиланням на три джерела – представника Пентагону, високопоставленого співробітник розвідки США і співробітника іракської розвідки.
Boeing 737-800 рейсу 752, який прямував з міжнародного аеропорту Тегерана до київського «Борисполя», припинив передачу даних всього через кілька хвилин після зльоту і невдовзі після того, як Іран запустив ракети по американських військових базах в сусідньому Іраку. Передбачається, що літак був уражений створеною в Росії ракетно-повітряною системою Tor-M1, відомою в НАТО як Gauntlet. Про це три чиновники повідомили Newsweek анонімно.
За оцінками Пентагону, інцидент був випадковим.
Нагадаємо: літак регулярного рейсу PS 752 Тегеран – Київ авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився в Ірані 8 січня. За даними державного телебачення Ірану, всі, хто перебував на борту літака, загинули.
Цю інформацію підтвердили також у посольстві України в Ірані. У посольстві виключили версію теракту чи ракетної атаки як причини катастрофи літака.
Під час брифінгу керівництво МАУ повідомило, що помилка пілотів є малоймовірною з огляду на висоту, яку набрав літак. Крім того, останнє планове техобслуговування літак пройшов 6 січня.
Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що наразі слідча комісія за участю компетентних органів Ірану серед інших розглядає й версію ураження українського «боїнга» зенітною ракетою російського ЗРК «Тор». Загалом РНБО розглядає чотири робочі версії щодо причин аварії.
За даними іранського слідства, український літак спалахнув у повітрі та намагався повернутися назад до аеропорту, перш ніж він упав.