Вперше за роки незалежності України в грудні була зафіксована дефляція. Про це у Facebook повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов.
«Відповідно до оприлюднених даних Держстату, вперше за роки незалежності України у грудні на споживчому ринку спостерігалась дефляція – ціни знизились на 0,2% (раніше у грудні фіксувалося лише зростання цін, зокрема найнижче зростання становило 0,2% у 2011–2012 рр.)», – зазначив він.
У річному розрахунку споживча інфляція продовжила стрімко сповільнюватися – до 4,1% (порівняно з 5,1% у листопаді) та у підсумку була близькою до нижньої межі цільового діапазону 5% +/- 1 в. п. У цілому за підсумком 2019 року споживча інфляція є нижчою як за прогноз на початку грудня – 4,5%, так і за прогноз середини жовтня – 6,7%.
Базовий індекс споживчих цін знизився на 0,3% (у річному розрахунку уповільнив зростання до 3,9% порівняно з 4,8% у листопаді); небазовий індекс споживчих цін, за розрахунками Мінекономіки, знизився на 0,1% (у річному розрахунку уповільнив зростання до 4,3% порівняно з 5,6% у листопаді).
Милованов пояснив, що нетипове для грудня зниження цін було викликано суттєвою ревальвацією гривні, що створювало дефляційний вплив на внутрішні ціни (знизилися ціни переважно на імпортні товари: фрукти, одяг і взуття, побутову техніку, фармацевтичну продукцію, паливо та мастила, автомобілі та ін.) та зниженням ціни на природний газ для потреб населення на 11,2%.
Крім того, насичення окремих сегментів продовольчого ринку (розширення пропозиції м’яса та м’ясопродуктів, цукру, олії та ін.) нівелювало зростання цін на ринку молочних продуктів, що дозволило зламати сезонність продовольчого ринку і залишити ціни незмінними порівняно з попереднім місяцем (за останні два десятиліття у грудні завжди фіксувалося зростання цін на продукти харчування, найменше зростання було у 2011–2012 рр., коли ціни зросли на 0,1%), зазначається у повідомленні.
Міністр також підкреслив, що річна інфляція уповільнилась до 4,1%, що вже нижче цілі НБУ.
«Це ще раз підтверджує мою позицію, що я виклав кілька тижнів тому: на сьогодні монетарна політика НБУ зажорстка, потрібна корекція. У бік зменшення облікової ставки», – написав Милованов.