Міністерство юстиції України розглядає можливість подачі нових позовів проти Росії в міжнародні інстанції в зв’язку з військовою агресією і окупацією частин території України. Зараз вивчається обгрунтованість подання ще кількох позовів найближчим часом, заявив в інтерв'ю виданню «Главком» глава Мін'юсту Денис Малюська.
«Міжнародні суди – це роки. Пришвидшити цей процес неможливо. Тому це триватиме роками. Але ж ми не відходимо назад. Зараз ми думаємо над обґрунтованістю і можливістю подання ще одного-двох позовів ближчим часом», – зазначив він.
Він відмовився вдаватися в подробиці, оскільки це «питання ініціативи».
«Я не хотів би це коментувати. Це поки що питання ініціативи. Подамо, а потім повідомимо. Адже з того боку теж за нами слідкують. Поки що ми перебуваємо на етапі збирання доказів, обґрунтувань», – сказав Малюська.
За його словами, притягнути Росію до відповідальності набагато складніше, оскільки вона веде не відкриті бойові дії проти України, а гібридну війну.
«Правил для гібридної війни немає і ніяких санкцій за це не існує. Відповідно зараз, воюючи з РФ, ми змушені від цього очевидного зла, очевидного злочину, відділяти якісь окремі клаптики і з ними бігти до міжнародних судів і скаржитись на дії РФ. Ми кваліфікуємо: ось цей елемент є тероризмом, ось цей – елементом незаконного поводженням з нашими моряками, переселенцями і нацменшинами, неповнолітніми. Але все це лише маленькі шматочки одного великого цілого, яке є гібридною війною... Де відповідальність того, хто почав гібридну війну, чому його не відправляють під трибунал? Це нове явище і, відповідно, механізми набагато складніші», – сказав він.
«У нас зараз п’ять позовів проти РФ і всі вони на стадії визначення належності – чи може суд їх розглядати? Тобто якщо суд визнає, що компетентний їх розглядати, тоді перейде до розгляду по суті», – уточнив міністр юстиції.
Федеральний суд Швейцарії зобов'язав Росію виплатити $80 млн в якості компенсації збитку 12 українським компаніям в результаті анексії українського Криму Росією. Таким чином, суд відхилив дві російські апеляції.
У міжнародних судах зараз розглядаються позови від українських компаній, серед яких «Нафтогаз», «Укрнафта», «Дніпроазот» і бізнесмен Ігор Коломойський. «Нафтогаз» оцінив свої втрати в $5,2 млрд.
Нагадаємо, «Нафтогаз» на початку січня анонсував оновлені позови через збитки в Криму. Зі слів виконавчого директора компанії Юрія Вітренка, сума вимог $5 млрд, з урахуванням відсотків – понад $7 млрд.