Борг учасників ринку перед «Оператором ГТС України» (ОГТСУ) за відібрані і неоплачені в січні 2020 року 93,8 млн куб. м природного газу становить 579,6 млн грн, з яких 414 млн (більш ніж 70%) заборгували облгази «РГК» Дмитра Фірташа. Про це повідомляє пресслужба компанії.
В ОГТСУ наголосила на тому, що така поведінка облгазів ставить під загрозу фінансову стабільність компанії. Більш того, за підрахунками, «розмір такої безнадійної заборгованості може досягти 10 млрд грн вже до кінця 2020 року».
«Тобто весь прибуток від нової транзитної угоди з «Газпромом» буде витрачений на закупівлю газу для покриття неоплачуваних відборів облгазів, а держава не зможе отримати дивіденди від роботи ОГТСУ»,- підкреслили в компанії.
З огляду на те, що наявна ситуація може стати причиною порушення умов сертифікації оператора ГТС України, компанія закликала НКРЕКУ повністю впровадити європейські мережеві кодекси, включаючи кодекс балансування і принцип нейтральності Оператора ГТС. До того ж команія пропонує регулятору встановити облгазам тарифи на послуги з розподілу газу, які відповідають їх реальним потребам, і розробити прозорі механізми контролю за споживанням газу, включаючи єдину базу даних абонентів.
В свою чергу, оператори ГРМ, що працюють під брендом РГК, я повідомляє пресслужба, впродовж останніх місяців купують необхідні обсяги газу на Українській енергетичній біржі. Послуга балансування використовувалась ними тільки у перші два тижні січня 2020 року, як це передбачено законодавством..
Після 20 січня 2020 року Оператори ГРМ, що працюють під брендом РГК не користувалися послугами балансування Оператора ГТС. Твердження про несанкціонований відбір газу з боку ОГТСУ, що було розповсюджене деякими ЗМІ є маніпуляцією і не відповідає дійсності, наголосили в компанії.
«З метою зменшення платіжок для побутових споживачів в опалювальний період, регулятор прийняв рішення зменшити тарифну виручку Операторів ГРМ в першому кварталі, та компенсувати її в другому та третьому кварталах, про що Оператор ГТС був заздалегідь проінформований. У вз”язку з цим Оператори ГРМ направили Оператору ГТС пропозиції щодо внесення змін в графік розрахунків за надані послуги балансування з врахуванням рішення, прийнятого регулятором» – йдеться у повідомленні
Нагадаємо: у грудні 2019 року Антимонопольний комітет України наклав штрафи на 16 облгазів, що входять до групи компаній Фірташа.