Провідні аналітики в сфері енергетики повідомили, що посилення цінової війни за нафту між Саудівської Аравією та Росією створило «дуже хворобливі» ринкові умови для найбільших виробників сирої нафти. При цьому багато з них наразі готуються до істотного зниження доходів у найближчому майбутньому. Про це повідомляє CNBC.
Ф'ючерси на Brent дешевшають на лондонській біржі ICE Futures на 4,4%, торгуються за ціною $34,22 за барель. Ф'ючерси на WTI знизилися на 4,2% – до $31,60 за барель. З початку року ціни на нафту зменшились майже удвічі.
Спад ф’ючерсі на сиру нафту відбувся після того, завершились провалом переговори ОПЕК+. Ринок сподівався, що сторони досягнуть консенсусу та погодяться посилити скорочення видобутку нафти задля підтримання цін. Неочікувана невдача призвела до стрімкого обвалу цін в понеділок 9 березня.
Після того, нафта дещо стабілізувалась, однак заява Дональда Трампа про обмеження в’їзду у США іноземних громадян з країн Європи послужив новим каталізатором до падіння.
Більшість експертів відкинули ідею, що цінова війна між РФ та Саудівською Аравією була спеціально розроблена для боротьби з американським «сланцем», але, як очікується, це завдасть сильного удару по галузі. Американський аналітичний центр SAFE, який виступає за зниження залежності США від нафти, вважає, що нафтова промисловість країи програла в нинішній ціновій війні.
Спочатку Трамп привітав оголошення цінової війни, пояснивши що зниження цін на нафту є гарним сигналом для споживачів. Однак з тих пір, Саудівська Аравія дала зрозуміти, що має намір заполонити ринок сирою нафтою, оприлюднивши свій план із збільшення видобутку до 13 млн барелів на добу. Вважається, що це може викликати хвилю банкрутств та скорочення інвестицій у США, і відповідно, вплине на сланцеву галузь.
Аналітики Міжнародного енергетичного агентства переконані, щонайбільше постраждають давні союзники де-факто лідера ОПЕК, Саудівської Аравії.
«Мої головні переживання сьогодні не через сланець, сказав очільник МЕА Фатіх Бірол. – В основному вони стосуються деяких великих нафтодобувних країн, які незважаючи на заклики МЕА, так і не диверсифікували свою економіку».
На його думку, в «дуже непросту ситуацію» потрапили Ірак, Алжир та Нігерія.
«Вони зіштовхуються з серйозними фінансовими проблемами. У багатьох з них виникнуть труднощі з виплатами зарплатні держсектору, витратами на охорону здоров’я та освіту, що викличе в цих країнах соціальний тиск.
Вважається, що Ірак, другий за величною виробник ОПЕК, особливо постраждає від тотальної цінової війни, оскільки у нього одна з найменш диверсифікованих економік групи виробників, незважаючи на відносно низькі затрати на виробництво.
Аналітики вважають, що хоча Москва наразі й перебуває у сильній позиції, ситуація, що складалась, не піде на користь економіці країни.
«Наступить момент, коли негативні наслідки рішення РФ стануть незносними для самого призвідника», – наголосив Тамас Варга, старший аналітик PVM Oil Associates.