Переграли самі себе: нова угода ОПЕК+ є болючою поразкою для Росії

Російські експерти заявляють, що рішення протистояти Саудівській Аравії було стратегічною помилкою, за яку доводиться дорого платити

фото www.flickr.com/photos/tirlikas/32237626823

Угода Владіміра Путіна з ОПЕК по скороченню видобутку нафти та підвищення цін три роки тому стала перемогою для російського лідера, укріпивши його вплив на світовій арені. Однак цього разу йому довелось піти на жорсткі поступки після того, як президента США Дональд Трамп втрутився, щоб покласти край ціновій війні, пише Bloomberg.

Нова безпрецедентна угода між Саудівською Аравією, РФ та іншими великими виробниками нафти є болючою невдачею для Москви, заявили два джерела, близькі до Кремля.

Видання наголошує, що Москва переграла сама себе, коли всього п’ять тижнів тому відмовилась виконати вимоги Саудівської Аравії про скорочення виробництва удвічі. Найбільший виробник ОПЕК рекордно збільшив свої обсяги нафтодобування, що вдарило по ринку, разом з епідемією коронавірусу, яка знищила попит.

В умовах обвалу ринків Путін погодився скоротити понад 2,5 млн барелів на день сирої нафти з обсягу в 11 млн б / д.

Рішення протистояти Саудівській Аравії на початку березня було «стратегічною помилкою, і тепер ми платимо ціну, набагато вищу, ніж могли б», сказав Андрій Кортунов, директор заснованої в Кремлі Ради по міжнародним справам.

«Це виглядає як перемога для США, а Росія в кінці-кінців програє більше, ніж Саудівська Аравія», – додав він.

Нагадаємо: якщо скорочення будуть досягнуті, обсяги виробництва в РФ впадуть до середньорічного значення, яке востаннє спостерігалось в 2003 році..

Видання зазначає, що американським виробникам вдалось отримати свою долю ринку, оскільки Саудівська Аравія стримувала Росію. Однак РФ повністю не могла передбачити руйнівний вплив пандемії коронавірусу на світову економіку, коли вона відмовилась від угоди з ОПЕК +. Якби угоду не було зірвано, ціни не обвалились би до мінімуму майже двох десятиліть. Тепер Кремлю довелось домовлятись про нову угоду на вкрай несприятливих умовах.

Рішення піти на компроміс щодо скорочення видобутку нафти є болючим для політичного іміджу Путіна, але воно є важливим кроком для подолання кризи, сказало джерело близьке до Кремля.

Акціонер-мільярдер ПАО «Лукойл» Леонід Федун порівняв угоду з «принизливим та важким» пактом, підписаним більшовиками в 1918 році, щоб покласти край участі Росії в Першій світовій війні. Тим не менш, він сказав, що угода врятує нафтову промисловість країни від обвалу на 50%.

Окрім того, експерти припускають, що Росії також доведеться забезпечувати більш дешеві поставки своїм традиційним покупцям в Європі, щоб повернути їх після того, як Саудівська Аравія запропонувала безпрецедентні знижки під час п’ятитижневого протистояння.

«Це найбільша поразка Росії з початку 2000-х років, – сказав Дмитро Перевалов, незалежний нафтотрейдер. – Ми втратили наші ринки, і повернути їх буде нелегко».

Нагадаємо: країни ОПЕК, Росія та інші нафтовидобувні держави домовились знизити видобуток нафти на 9,7 млн барелів на добу в травні-червні. В межах найбільшої угоди про зниження видобутку в історії країни планують скорочувати виробництво протягом двох років – до квітня 2022 року. Країни, що входять до «Великої двадцятки», також стануть частиною угоди, що разом з ОПЕК + дозволить прибрати з ринку близько 20 млн барелів на добу.

Як повідомлялось, на початку квітня ціна російської нафти Urals знизилася в абсолютному обчисленні до мінімального рівня з березня 1999 року – $10,54 за барель. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS