Сполучені Штати відправлять першу партію сирої нафти в Білорусь цього тижня, заявив американський держсекретар Майк Помпео, пише телеграмм-канал WhiteHouseCards.
«Вже цього тижня перша партія американської сирої нафти відправиться в Білорусь», – сказав Помпео.
Він додав, що «ця конкурентна угода», що здійснюється американським енергетичним трейдером United Energy Trading за підтримки американської фірми Getka і її польського партнера Unimot, «зміцнює суверенітет і незалежність Білорусі».
Поставки нафти, за словами Помпео, підтверджують, що Вашингтон готовий надати ділові можливості американським компаніям, зацікавленим в виході на білоруський ринок.
У той же час Помпео закликав владу Білорусі з її боку також надати американському бізнесу ширші можливості.
«США закликають Білорусь використовувати досягнутий нею прогрес у розширенні доступу американських компаній на свій ринок і провести орієнтовані на ринок реформи з лібералізації торгівлі, необхідні для просування процесу вступу до СОТ», – сказав Помпео.
У січні 2020 року президент Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь веде нафтові переговори з США, Саудівською Аравією та ОАЕ про поставки нафти.
«У мене з ними чудові стосунки. Вони кажуть, що будуть постачати стільки нафти, скільки необхідно», – сказав Лукашенко.
Він додав, що Білорусь не відмовляється від російської нафти, але хоче диверсифікувати поставки і тестує альтернативні маршрути. Поставки з інших країн, за словами Лукашенка, дозволять Мінську «не залежати від монополії однієї країни», а саме Росії.
Мінськ, зокрема, вивчав можливість щодо перекачування американської або саудівської нафти через Польщу з використанням нафтопроводу «Дружба», а також поставки через постачальників Азербайджану, Казахстану, Польщі, України і країн Балтії.
Нагадаємо, що в кінці квітня влада Білорусі закупила у саудівській компанії Saudi Aramco першу партію нафти, яка мала прибути в порт Клайпеди в першій половині травня.
Як повідомлялося, Лукашенка «вкрай обурило» те, що в рік ювілею перемоги у Великій Вітчизняній війні Німеччина отримує російський газ за нижчою ціною, ніж Білорусь.