Міністерство закордонних справ Японії повернуло до своєї щорічної доповіді «Синя книга з дипломатії» формулювання про суверенітет над північними територіями – так у Японії називають південні Курильські острови. Про це повідомляє The Mainichi.
У доповіді вказано, що острови, які в Токіо називають «північними територіями», «знаходяться під суверенітетом Японії». Цього формулювання не містилося в минулорічній доповіді; останній раз територіальні претензії до Росії японська дипломатія фіксувала в 2018 році.
Як зазначає газета, в доповіді 2018 року містилося твердження про те, що «чотири північні острови належать Японії», проте в доповіді 2019 року цього формулювання не було.
Як повідомляло Kyodo, з доповіді 2019 року також зникло формулювання про повернення північних територій, але містилася вказівка про намір Японії «вирішити проблему і укласти мирний договір» з Росією.
Росія і Японія не підписали офіційний мирний договір за підсумками Другої світової війни через спірні територіальні питання, які стосуються 4-х островів – Південних Курил. Токіо претендує на острови і вважає їх повернення до складу країни необхідною умовою укладення мирного договору з Росією. Москва ж не визнає претензії Японії на острови, вважаючи, що Південні Курили увійшли до складу СРСР згідно з міжнародними юридичними нормами.
У вересні 2019 року в ході пленарного засідання Східного економічного форуму президент Росії Путін заявив, що Росія і Японія будуть прагнути до укладення мирного договору, незважаючи на складність цього завдання.
Рік тому ситуація навколо Курил загострилася: Росія нарощувала військову присутність і винищувальну авіацію на кордоні з Японією.