«Газпром» прозвітував про рекордні збитки та очікує ще більших

Винна тепла зима, пандемія коронавірусу та обвал цін на нафтовому ринку

фото www.flickr.com/photos/moscow-live/22605584611

Слідом за «Роснєфтью», яка відзвітувала про втрату 156 млрд рублів за перший квартал, в мінус за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ) пішов і «Газпром».

Як повідомляє finanz.ru, за січень-березень компанія, що володіє монольним правом на експорт російського трубопровідного газу, отримала чистий збиток за МСФЗ у розмірі 116,2 млрд рублів.

З негативним результатом «Газпром» закінчив квартал вперше за п'ять років. При цьому розмір збитку став рекордним з кінця 2014 року, коли по Росії вдарили санкції, девальвація і обвал цін на нафту.

Різке падіння попиту на вуглеводні на тлі пандемії і карантинних заходів вдарили по виручці «Газпрому» на всіх ринках. Продажі газу в Європу впали на 18%, до 51,6 млрд кубометрів, а середня ціна експорту обвалилася на 37%, до $162,1 за тисячу кубів. В результаті на ключовому, європейському ринку компанія недорахувалася половини виручки, отримавши 558 млн рублів проти 1,064 трлн рік тому.

Попит на газ серед пострадянських країн просів на 25%, до 9,3 млрд кубометрів, а ціна – на 13%. Як підсумок: виручка в цьому сегменті впала на третину, до 90,9 млрд рублів.

Підняти ціни «Газпром» зміг лише на російському ринку, але обсяги продажів впали і тут – на 8,4%, до 77,2 млрд кубометрів.

В результаті загальна виручка компанії впала на 24%, до 1,739 трлн рублів.

Видання наголошує, що головним болем для «Газпрому» став борг, номінований переважно в іноземній валюті. Стрибок курсів в кінці березня збільшив його на 551,4 мільярда рублів – в таку суму компанія оцінила втрати за курсовими різницями.

Саме вони і стали головною причиною збитку, який носить «в основному паперовий характер», пояснило керівництво «Газпрому». Там додали, що без урахування курсових втрат компанія залишилася б прибутковою і заробила б 288 млрд рублів.

В «Газпромі» очікують, що фінансові показники ІІ та ІІІ квартал будуть ще гіршими.

Як повідомлялось, за попередніми підсумками ІІ кварталу «Газпром» заробив на зовнішніх ринках $3,5 млрд. У порівнянні з I кварталом експортна виручка компанії впала вдвічі, в річному вираженні – майже утричі, а якщо порівнювати з показниками «ситих» 2010х – то в 5 разів. Останній раз настільки мало на експорті, згідно зі статистикою ЦБ, «Газпром» заробляв в 2002 році.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS