Захворіло у світі
18,364,694
Померло у світі
695,848
Вилікувалось у світі
10,965,634
Захворіло в Україні
74,219
Померло в Україні
1,764
Вилікувалось в Україні
40,613
Чорні часи для «Газпрому»: експортні доходи впали до 18-річного мінімуму

Чорні часи для «Газпрому»: експортні доходи впали до 18-річного мінімуму

Ще ніколи російський монополіст не переживав настільки різкого скорочення доходів від продажу сировини за кордон

Чорні часи для «Газпрому»: експортні доходи впали до 18-річного мінімуму
фото www.flickr.com/photos/pollachik/6197223089

Весна і літо 2020 року, ймовірно, увійдуть в історію «Газпрому» як «найчорніший період» з початку 21-го століття. Ще жодного разу в своїй історії компанія, що володіє монопольним правом на експорт російського трубопровідного газу, не переживала настільки різкого скорочення доходів від продажу сировини за кордон.

Як повідомляє finanz.ru, за попередніми підсумками ІІ кварталу «Газпром» заробив на зовнішніх ринках $3,5 млрд. У порівнянні з I кварталом експортна виручка компанії впала вдвічі, в річному вираженні – майже утричі, а якщо порівнювати з показниками «ситих» 2010х – то в 5 разів. Останній раз настільки мало на експорті, згідно зі статистикою ЦБ, «Газпром» заробляв в 2002 році.

По російській компанії вдарили одразу кілька факторів: пандемія коронавірусу, яка обвалила попит, найтепліша за сторіччя зима, а також наплив дешевого СПГ із США, Карату та Африки.

Найбільшим головним болем стала Туреччина, колись другий після Німеччини найбільший клієнт «Газпрому». Поставки на турецький ринок впали в 7 разів. У травні «Газпром» зупинив трубопровід «Блакитний потік» і, як повідомили російські та турецькі джерела, він до цих пір стоїть порожнім.

У червні «Газпром» збільшив поставки: падіння рік до року сповільнилося з 25% до 11%, пишуть в моніторингу експерти «Сколково». Але в результаті продавати газ довелося в збиток. Середня експортна ціна впала до $94 за тисячу кубометрів. Це нижче точки рентабельності «Газпрому», якому потрібно близько $100, щоб «вийти в нуль».

Уже в минулому році, як пише видання, при цінах вище $200 «Газпром» був збитковий з точки зору грошових потоків: витрати на капітальні будівництва виявилися на 180 млрд рублів більше надходжень на рахунки від операційної діяльності.

В цьому році діра в бюджеті «Газпрому» може досягти $10 млрд. Таку суму, за оцінкою Fitch, компанії доведеться зайняти на ринку, щоб покрити негативний грошовий потік.

Між тим, наприкінці червня, «Газпром» заявив, що заплатить акціонерам майже рекордні дивіденди.

Як повідомлялось, за перші чотири місяці 2020 року доходи Росії від експорту нафти знизилися рік до року на 25% і склали $30,02 млрд. Фізичні поставки нафти в порівнянні з січнем-квітнем 2019 року скоротилися на 4% і склали 84,9 млн тонн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті