З моменту оголошення ВООЗ пандемії коронавірусу в січні цього року компанія Facebook була змушена видалити понад 7 млн постів про вірус, які могли б дезінформувати користувачів і завдати шкоди їх здоров'ю, пише Reuters.
Facebook в останні місяці заборонив користувачам пости в дусі «соціальне дистанціювання не працює», оскільки вони становлять собою загрозу «неминучої» шкоди.
Минулої середи Facebook навіть видалив відео-пост президента США Дональда Трампа, де той стверджував, що діти «майже володіють імунітетом» від коронавірусу, хоча насправді це не так.
Однак коли мова заходить про вакцини, які поки що перебувають на стадії розробки, ситуація інша: Facebook не видаляє інформацію про них у відповідності зі своєю політикою на тій підставі, що такі твердження не несуть шкоди. За його словами Джейсона Хірша, відповідального за політику Facebook, на даний момент компанія стоїть перед проблемою – як проконтролювати твердження про ефективність чи неефективність нових вакцин, які поки що не пройшли всі стадії досліджень?
Сьогодні популярною соціальною платформою користується в світі понад 2,6 млрд чоловік, але дезінформація, в тому числі про вакцини, поширюється щомісяця, починаючи від необґрунтованих заяв і закінчуючи складними теоріями змови. Такий розвиток ситуації може просто відбити у людей бажання приймати вакцину (коли вона нарешті з'явиться), що є на думку фахівців, найкращим способом зупинити пандемію.
Поки що грань між правдою і брехнею щодо нових неперевірених вакцин, провести практично неможливо. Facebook навіть провела консультації з 50 експертами в сфері охорони здоров'я та імунології, щоб сформувати свій погляд на те, як слід реагувати на пости на цю тему.
Але вже зараз в США, згідно з недавнім опитуванням Reuters / Ipsos, близько 28% громадян не зацікавлені в вакцинації, більше 50% заявили, що нервують з приводу швидкості розробки вакцини, оскільки це викликає сумніви в її безпеці. Більше третини взагалі не довіряють людям, які стоять за розробкою вакцини.
Однак цензура не повинна бути занадто суворою, вважає Хірш. На його думку, занадто агресивна цензура може підштовхнути тих, хто вагається, в табір тих, хто виступає проти щеплень та вакцинації.