Щоб профінансувати дефіцит державного бюджету на поточний рік у сумі 197,8 млрд грн, Міністерство фінансів повідомило про розширення зовнішніх і внутрішніх запозичень, однак збільшення суми видатків на кінець року пришвидшить інфляцію. Відповідні висновки видання Mind зробило в ході аналізу «Як Кабмін закриває дірку в держбюджеті?»
«Це означає, що для повноцінного виконання держбюджету у грудні потрібно здійснити видатки на суму 197,8 млрд грн, що у 2,3 раза більше за обсяг видатків у середньому на місяць у поточному році», – ідеться в дописі.
Мінфін визначав основну причину формування ризику для виконання бюджету – недоотримання позик на $3 млрд, у першу чергу двох траншів від МВФ по $700 млн кожен.
Однак позитивно на ситуацію вплинув нещодавній транш ЄС за новою макрофінансовою програмою розміром 600 млн євро під 0,125% з терміном погашення у червні 2035 року.
«Надання ЄС підтримки у гривневому еквіваленті на суму близько 21,2 млрд грн поліпшила вигляд держфінансів України, чим негайно скористався Мінфін, який вирішив дорозмістити євробонди з погашенням у 2033 році на $500 млн. Орієнтир дохідности, за неофіційними даними, складає біля 6,4%», – ідеться в аналізі.
Водночас видання нарікає на те, що методи грошово-кредитної політики залишаються командно-адміністративними й не сприяють розвитку підприємництва.
«Шанси Мінфіну на уникнення перетинання «обрію подій» стрімко зросли: скорочення видатків скоріше за все буде, але не настільки катастрофічними, як вбачалося раніше. Проте ризиком такої ситуації є збільшення проінфляційного тиску: розширена бюджетна ін’єкція у стислий час наприкінці року помітно прискорить інфляцію, що негативно відіб’ється на й так песимістичних очікуваннях бізнесу та населення», – підсумовує Mind.