У четвер Європейський суд з прав людини ухвалив, що Росію можна притягнути до відповідальності за акти тортур і жорстокого поводження, які, за словами суддів, були застосовані в дні після війни у серпні 2008 року між Росією і Грузією, передає Reuters.
Протягом п'яти днів боїв Росія ввела війська в Грузію на підтримку сепаратистів у грузинському регіоні Південна Осетія.
Москва заявила, що діяла, щоб захистити мирних жителів від грузинської агресії. Грузія і західні країни заявили, що це була окупація земель Грузії.
Страсбурзький суд постановив, що Росію можна притягнути до відповідальності за три епізоди, які сталися після того, як бойові дії закінчилися.
Згідно з рішенням суду, в одному з інцидентів південноосетинські сепаратисти утримували 160 мирних жителів, в основному грузинських жінок і літніх людей, в підвалі у жахливих умовах 15 днів.
Суд також постановив, що понад 30 грузинських військовополонених, затриманих сепаратистами, зазнали тортур. Крім того, Росія і її союзники-сепаратисти не дозволили тисячам примусово переміщених етнічних грузин повернутися додому.
Постанова відкриває можливість для судового переслідування Росії за зловживання, скоєні в Південній Осетії, а також може створити правовий прецедент для відповідальності Росії за акти агресії в інших країнах, в тому числі на сході України.
Суд встановив, що, оскільки Росія була основним спонсором сепаратистів, інциденти мали місце в де-факто російській юрисдикції.
Нагадаємо, раніше цього дня ЄСПЛ підтвердив порушення прав людини під час протестів на Майдані.