Штам коронавирусу P.1, вперше виявлений у Бразилії, здатний долати імунітет, вироблений у людей, що перехворіли на COVID-19, повідомила Financial Times з посиланням на спільне дослідження, проведене університетами Оксфорда, Сан-Паулу та Імперського коледжу Лондона. Про це пише Forbes.
З нього випливає, що зі 100 осіб, які перехворіли на коронавірус у першу хвилю пандемії, від 25 до 61 можуть повторно заразитися штамом P.1. Автори дослідження також відзначили, що штам P.1 в 1,4-2,2 рази більш заразний, ніж інші варіанти коронавірусу.
Дослідження проводилося в бразильському місті Манаус, де вперше було виявлено новий штам P.1. Манаус сильно постраждав ще в першу хвилю пандемії: до жовтня коронавірусом перехворіли приблизно три чверті жителів міста, населення якого становить 2 млн чоловік. Але набутий колективний імунітет не привів до очікуваного уповільнення поширення вірусу. Наприкінці 2020 і початку 2021 року Манаус зіткнувся з новим сплеском захворюваності.
Штам P.1 виявили в Манаусі 6 листопада. На початок січня на цей штам припадало 87% виявлених нових випадків захворювання, підрахували дослідники. Крім того, після появи нового штаму ймовірність смерті від вірусу в Манаусі виявилася на 10-80% вищою, ніж раніше.
Вчені відзначають, що ослаблення природного імунітету навряд чи може пояснити спостережувану динаміку в Манаусі. Вони також закликали терміново провести дослідження для оцінки реальної ефективності вакцин проти штаму P.1.
У своїх експериментах дослідники вивчили антитіла восьми осіб, які отримали китайську вакцину CoronaVac. Вони виявили, що створені вакциною антитіла виявилися менш ефективними проти штаму P.1, ніж у випадку з іншими варіантами коронавірусу. Ці результати, отримані на клітинах в пробірках, не обов'язково означають, що вакцини виявляться менш ефективними в захисті реальних людей від P.1, повідомив один з авторів дослідження, доцент Оксфордського університету Нуно Фаріа.
Дослідження показало, що штам P.1 має понад 17 мутацій, які змінюють його генетичну послідовність порівняно з вірусом, спочатку ідентифікованим в Ухані. У тому числі ці мутації включають три зміни в спайковому білку, який вірус використовує для проникнення в клітини людини.
«Саме мутації навколо шипа дозволяють припустити, що вакцини будуть менш ефективними», – розповіла Financial Times директор з прикладних і клінічних досліджень Oxford Nanopore Лейла Лухеші.
Зараз новий штам Р.1, крім Бразилії, виявлений ще в 24 країнах, в тому числі в Бельгії, Швеції, Великобританії та США.
Нагадаємо, у ВООЗ повідомили, коли очікувати закінчення пандемії коронавірусу.