Одна з найсерйозніших медичних проблем сучасності – зростання чисельності стійких до антибіотиків «супербактерій». Для захисту від цієї загрози потрібні нові антибіотики, але їх розробка – тривалий процес. Команда IBM Research доручила цю роботу штучному інтелекту і всього через 48 днів отримала рецептуру двох нових препаратів, які визнано вкрай перспективними, пише HighTech Plus з посиланням на New Atlas.
Відкриття пеніциліну стало одним з найважливіших наукових проривів ХХ століття, після якого стали виліковними раніше смертельні інфекції. Але роки йшли, і ефективність антибіотиків стала падати.
Як і всі організми, у відповідь на зміни середовища бактерії розвиваються, тому, коли ми приймаємо ліки, вони вчаться захищатися від них.
Боротьба з резистентними бактеріями ускладнюється ще й тим, що розробка нових препаратів – дуже трудомісткий процес, що вимагає величезної кількості циклів, оскільки потенційно ефективні молекули складаються з величезної кількості можливих хімічних комбінацій. На щастя, з таким завданням чудово справляється штучний інтелект (АІ), тому IBM розробила нову систему, здатну відфільтрувати замість людей все зайве, пише New Atlas.
За 48 днів АІ IBM ідентифікував, синтезував і протестував 20 нових варіантів антибактеріальних пептидів. Два з них виявилися особливо перспективними і ефективними проти ряду бактерій.
Система, створена в IBM Research, набагато швидше сортує конфігурації молекул, ніж її аналоги.
Але препарат повинен бути не тільки дієвим, але й безпечним для людини і, в ідеалі, працювати проти цілого класу бактерій. Тому всі згенеровані АІ молекули проганялися через класифікатори, щоб виключити неефективні або отруйні комбінації.
Більше про масштабність проблеми резистентності – в матеріалі «Давос-2021: стійкість до антибіотиків після пандемії COVID-19 – нова загроза для населення».