Давос-2021: стійкість до антибіотиків після пандемії COVID-19 – нова загроза для населення

Давос-2021: стійкість до антибіотиків після пандемії COVID-19 – нова загроза для населення

Стійкі до антибіотиків бактерії не знають кордонів, і жодна країна не може вирішити цю проблему самотужки

Давос-2021: стійкість до антибіотиків після пандемії COVID-19 – нова загроза для населення
фото pixabay.com

За даними ВООЗ, стійкість до протимікробних препаратів (антибіотиків) входить в десятку найсерйозніших загроз здоров'ю в світі. Щороку понад 700 000 чоловік у всьому світі помирають від інфекцій, стійких до антибіотиків. Це 2 000 смертельних випадків щодня.

За прогнозами різних аналітичних центрів, до 2050 року ця смертність може досягти 10 млн в рік, якщо нам не вдасться вирішити проблему стійкості до протимікробних препаратів, стверджується в дослідженні, опублікованому на сайті Всесвітнього економічного форуму.

Коронавірус ускладнив ситуацію, оскільки антибіотики прописуються пацієнтам з COVID-19 по всьому світу при симптомах пневмонії, навіть якщо вона викликана вірусом, а не бактеріями.

Дані свідчать про те, що пацієнти отримують антибіотики, навіть якщо не мають клінічних показань. Фактично, огляд досліджень показав, що, хоча 72% пацієнтів отримували антибіотики, тільки у 8% спостерігалися бактеріальні інфекції. У статті Nature, опублікованій в травні 2020 року, йдеться про те, що багато пацієнтів з COVID-19 отримують антибіотики без причини.

Виробництво нових антибіотиків застопорилося, тому що ринок антибіотиків зламаний. Витрати на розробку нових антибіотиків не можуть бути покриті за рахунок продажів. Більшість великих фармацевтичних компаній припинили розробку нових антибіотиків, а багато дрібніших підприємств закрилися.

Основна причина в тому, що недавно розроблені ефективні антибіотики використовуються в якості «крайнього заходу» в лікарняному секторі: їх тримають замкненими в медичному кабінеті, щоб використовувати їх тільки в тому випадку, якщо дешевші генерики не спрацюють. Звичайно, це підриває стимули виробників, оскільки зменшує отримання доходів від нових антибіотиків.

Рішення вимагає політичного втручання, щоб відновити ринок і знову зробити розробку і виробництво антибіотиків прибутковими. 

Тим часом, стверджують експерти, нам потрібно виграти час, не допускаючи надмірного використання існуючих антибіотиків, щоб уникнути подальшого розвитку резистентності до цих препаратів, яка в рази зросла через інтенсивне використання антибіотиків при лікуванні пацієнтів з COVID-19.

Пандемія COVID-19 продемонструвала, що глобальні проблеми охорони здоров'я необхідно вирішувати спільними зусиллями міжнародної спільноти. Посилити боротьбу зі стійкістю до протимікробних препаратів насправді простіше і дешевше, ніж проти COVID-19, стверджують автори дослідження.

Останні події в цій сфері

1. Введення в США Закону Пастера, мета якого – дати поштовх розробці терміново необхідних нових антибіотиків, їх виробництво оплачує уряд США, а не приватні компанії.

2. Уряди Швеції і Великобританії також інвестують у фармацевтичну галузь з метою перезавантаження зламаного ринку антибіотиків.

3. ЄС зобов’язався збільшити інвестиції в протимікробні препарати і взяти під контроль неналежне використання антибіотиків, як випливає з недавньої Фармацевтичної стратегії для Європи, прийнятої Єврокомісією в листопаді 2020 року.

4. Фонд The AMR Action Fund залучив $1 млрд від великих фармацевтичних компаній і фондів для інвестицій в біотехнології. До 2030 року планується випустити на ринок чотири нових антибіотики.

Рішенням кризи є більш розумне використання антибіотиків, а також введення одного або двох нових продуктів щороку. Вартість всього цього обчислюється мільярдами доларів на рік, що еквівалентно впровадженню єдиного успішного препарату від раку. Автори дослідження наголошують на виробленні спільних узгоджених дій на рівні міжнародної спільноти для вирішення проблеми стійкості до антибіотиків.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло