Індія навряд чи відновить великий експорт вакцин проти COVID-19 як мінімум до жовтня. Як стало відомо агентству Reuters, влада країни зосередиться на забезпеченні вакцинам власного населення. Цей крок посилить дефіцит поставок в межах глобальної ініціативи COVAX.
Місяць тому Індія місяць припинила експорт вакцин після того, як пожертвувала або продала понад 66 млн доз.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), яка є одним з керівників COVAX, закликала виробників вакцин за межами Індії просувати поставки для програми, з огляду на дефіцит вакцин з країни Південної Азії.
«Ми не зобов'язані передавати вакцини іншим країнам», – прокоментувало рішення призупинити експорт одне з джерел. – Це було внутрішнє обговорення».
Два інших джерела заявили, що точні терміни відновлення експорту можуть змінитися в залежності від того, як скоро Індія зможе взяти під контроль другу хвилю COVID-19, яка вразила систему охорони здоров'я Індії.
Міністерство закордонних справ Індії, яке координує і контролює весь експорт вакцин, не відповіло на запит Reuters про коментарі з цього приводу.
Представник Індійського інституту сироватки (Serum Institute of India, SII), найбільшого у світі виробника вакцин, сказав, що наразі основна увага приділяється поставкам вакцин в Індію. Раніше очікувалося, що поставки в інші країни відновляться з червня.
Один з керівників COVAX сказав Reuters, що принаймні 140 млн доз, які, як очікувалось програма мала отримати до кінця травня, тепер залишаться в Індії.
У понеділок, 17 травня, глава ЮНІСЕФ попросив країни G7 пожертвувати вакцини COVAX в якості екстрених заходів для усунення серйозного дефіциту, викликаного перебоями в експорті вакцини з Індії.
Нагадаємо: президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати пожертвують додаткові 20 млн доз препаратів Pfizer-BioNTech, Moderna та Johnson & Johnson на додачу до 60 млн доз AstraZeneca, анонсованих у квітні.
Крок Байдена був зроблений після того, як генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус попередив, що світ досяг ситуації «вакцинного апартеїду», закликавши багатші країни і виробників вакцин збільшити обмін вакцинами.