У Євросоюзі з 1 липня набув чинності регламент про цифрові сертифікати COVID-19, які повинні дозволити громадянам і резидентам ЄС вільно пересуватися по всій території союзу і шенгенського простору, передає Інтерфакс.
«Європейський цифровий сертифікат COVID – це символ відкритої і безпечної Європи, яка обережно відкривається, ставлячи на перше місце захист здоров'я наших громадян», – заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.
Вона нагадала, що Брюссель ще в березні пообіцяв створити загальноєвропейську систему для полегшення безперешкодного пересування жителів ЄС по союзу під час літніх відпусток. Тепер об'єднана система цифрових сертифікатів запущена і працює. Переважна більшість країн ЄС вже підключені до неї і готові видавати і перевіряти сертифікати. Їх заготовлено вже понад 200 млн, повідомила глава ЄК.
«Ми допомагаємо європейцям повернути свободу, якою вони так дорожать», – підкреслила вона.
Всі жителі ЄС і без сертифіката мають право на вільне пересування шенгенською зоною, але він звільняє його власників від багатьох обмежень, таких як карантин.
Цифровий сертифікат COVID може отримати будь-який житель ЄС. Документ у цифровому та паперовому форматі містить інформацію про вакцинацію його власника або про свіжі результати тестування, або про одужання від COVID-19. Він видається безкоштовно і доступний на всіх мовах ЄС, забезпечений засобами безпеки, включає QR-код з цифровим підписом.
За даними ЄК, понад 40% дорослого населення ЄС повністю вакциновані. Обмеження для інших мандрівників залежать від колірного кодування країни, з якої вони прибувають, встановленої Європейським центром профілактики та контролю захворювань.
Для виїзду з «зеленої» зони обмежень немає, з «помаранчевої» – можливо, знадобиться тест, з «червоної» – карантин. У «темно-червоні» країни необов'язкові поїздки зовсім не рекомендуються.
При цьому країни ЄС, як і раніше, можуть встановлювати свої власні правила і можуть задіяти «екстрене гальмо», щоб не пускати приїжджих з регіону, в якому спостерігається сплеск особливо заразних варіантів захворювання.
До 1 липня всі 30 країн ЄС і Європейської економічної зони підключені до єдиного шлюзу перевірки сертифікатів у режимі реального часу.