Росія буде платити більше 1 млрд євро на рік в якості мита, якщо влада Євросоюзу повною мірою почне стягувати транскордонний вуглецевий податок, недавно запропонований Єврокомісією. Такі підрахунки наводить РБК.
Постачальники російських товарів з великим вуглецевим слідом, таких як залізо, сталь, азотні добрива, електроенергія, алюміній та інші, будуть змушені фактично виплачувати додаткове мито в розмірі 16% від вартості продукту. У 2020 році Росія поставила в ЄС подібних товарів на суму майже 7 млрд євро, таким чином податок на рік може скласти 1,1 млрд євро.
Раніше схвалений в ЄС вуглецевий податок повинен бути впроваджений з 2023 року. Його концепція поки що не розроблена, проте передбачається, що він буде стягуватися з зарубіжних виробників товарів, які випускаються з порушенням європейських екологічних вимог, зокрема, з надмірним викидом парникових газів. Так Брюссель хоче покращити екологічну обстановку в регіоні і захистити власних виробників, які програють конкуренцію через великі витрати на зниження шкідливих викидів.
Як зазначає РБК, європейський ринок дуже важливий для Росії, оскільки поставка товарів з високим вуглецевим рівнем в цьому напрямку займає найбільшу частку в структурі всього вітчизняного експорту. Крім того, Росія лідирує за поставкам таких товарів до країн ЄС в грошовому вираженні.
Не виключений варіант, що при найбільш негативному варіанті розвитку подій деякі російські компанії можуть втратити конкурентоспроможність на європейському ринку через різке зростання їх собівартості продукції і змушені будуть покинути його.
Тим часом Китай заявив, що запланований Євросоюзом податок на викиди вуглецю порушує торговельні принципи.