Влада Німеччини наразі не може схвалити введення в експлуатацію російського газопроводу «Північний потік-2» через недотримання норм європейського права. Про це у понеділок, 13 грудня, нагадала нещодавно призначена глава МЗС країни Анналена Бербок, пише RFI.
За словами Бербок, європейське право містить суворі правила внутрішнього устрою енергетичних компаній. Згідно з коаліційною угодою про формування нового уряду Німеччини, у випадку «Північного потоку 2» має застосовуватися саме європейське право.
«Федеральне агентство з мереж призупинило процес сертифікації, оскільки є чіткі розпорядження європейського права в галузі енергетики щодо анбандлінгу та інших питань устрою» компаній, – сказала голова дипломатії ФРН у понеділок перед зустріччю міністрів закордонних справ країн ЄС у Брюсселі.
Анбандлінг – це розділення окремих видів бізнесу: видобутку, постачання, транспортування. Третій енергетичний пакет ЄС вимагає, щоб оператори газотранспортної мережі були відокремлені від компаній, які видобувають та продають газ.
Як нагадує Reuters, для того, щоб газопровід відповідав законам ЄС, влада Німеччини вимагає від оператора проекту створити компанію зі штаб-квартирою у ФРН. Поки що цього не сталося.
Анналена Бербок обійняла посаду глави МЗС Німеччини на початку грудня 2021 року. Раніше цю посаду обіймав Хайко Маас. На відміну від Мааса, який підтримував будівництво «Північного потоку 2», Бербок висловлювалася проти проекту Росії та вимагала його зупинки.
Будівництво «Північного потоку 2» завершилося восени 2021 року. У жовтні першу нитку газопроводу почали наповнювати газом. Технічно проект готовий до запуску, проте для експлуатації газопроводу необхідний дозвіл влади Німеччини, який має схвалити Єврокомісія.
Газопровід дозволить обійти територію України та виключити транзит через неї. У Києві проект вважають геополітичним: президент України Володимир Зеленський вимагає від країн Заходу міжнародних письмових гарантій, що транзит через національну територію не буде припинено. На його думку, перекачування газу через Україну є «дуже серйозним запобіжником», який не дозволяє Росії розпочати «масштабну агресію».
Минулого тижня влада Німеччини домовилася із США, що «Північний потік 2» буде закрито у разі нападу Росії на Україну. Про ризик такого сценарію говорять все частіше: за даними американських спецслужб, на які посилається AP, у Кремлі не виключають нападу на Україну в 2022 році за участю 175 000 військових.
Між тим Bloomberg писав, що Німеччина не стане припиняти роботу «Північного потоку 2» через Україну.