Світова організація торгівлі (СОТ) погодилася розглянути скаргу Євросоюзу, який стверджує, що Росія незаконно дискримінувала європейські товари на суму 290 млрд євро, повідомляє Forbes з посиланням на Bloomberg.
Під час зустрічі в Женеві в понеділок орган СОТ із вирішення спорів (ОРС) погодився створити групу з трьох торгових експертів для оцінки справи та винесення початкового рішення, пише видання.
Це одна з найбільших суперечок, що колись розглядалася у СОТ; може знадобитися до трьох років, щоб винести початкове рішення. Росія може накласти своє вето на рішення, оскарживши його в апеляційному органі СОТ. Під час першого розгляду цього питання ОРС 29 листопада Росія заблокувала ухвалення рішення, скориставшись правом вето.
ЄС оскаржує три заходи, вжиті Росією.
Перший – «дискримінаційна оцінка заявок на закупівлю». Як стверджує Єврокомісія, пов'язані з державою компанії подають заявки на конкурси із заниженою вартістю – на 15-30%. Але після виграшу замовник все одно сплачує їм повну вартість.
«Це призводить до дискримінації заявок на імпортні товари або послуги, що надаються іноземними організаціями», – заявила Єврокомісія.
Другий захід – «вимоги до попередніх дозволів». «Російським компаніям, які хочуть закуповувати певну продукцію машинобудування за кордоном, потрібен дозвіл російської комісії з імпортозаміщення. Цей дозвіл, очевидно, видається на довільній основі і не потрібний для придбання вітчизняної машинобудівної продукції», – стверджує Європейська комісія.
Третій захід – «вимоги до національних квот при закупівлі». У випадку «приблизно з 250 товарами, включаючи транспортні засоби, обладнання, медичні прилади та текстильні вироби, до 90% мають складати вітчизняні товари».
За версією Єврокомісії, ці заходи порушують принцип національного режиму СОТ, який вимагає від членів СОТ недискримінаційного ставлення до іноземних і вітчизняних виробників.
Нагадаємо, раніше Китай скаржився в СОТ, що запланований Євросоюзом податок на викиди вуглецю порушує торговельні принципи.