Що сталося. Конституційний суд Словаччини задовольнив скарги НАК «Нафтогаз України» щодо порушення прав останньої на справедливий суд, та визнав, що компанія понесла необґрунтовані витрати в межах виконавчого провадження на території Словацької Республіки.
Джерело. Про це повідомила пресслужба «Нафтогазу».
Деталі. Йдеться про виконавче провадження, що здійснювалося у Словаччині, починаючи з 2017 року за ініціативою компанії Italia Ukraina Gas S.p.a. (IUGAS) та її правонаступника за вимогами до НАК «Нафтогаз України» – угорської компанії Trameta kft.
Зазначається, що його мета – стягнення з компанії штрафу у розмірі $12,7 млн та процентів за остаточним рішенням Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма від 19 грудня 2012 року (Арбітражне рішення).
Згідно з повідомленням, рішення Конституційного суду Словаччини на користь «Нафтогазу» набрало законної сили та не підлягає оскарженню. Цим рішенням суд скасував рішення Районного суду Братислави II щодо зобов'язання компанії відшкодувати витрати на стверджуване зберігання газу у розмірі більше ніж 11,5 млн євро.
Штраф присудили арбітражним трибуналом за результатом розгляду спору між компаніями щодо контракту, який підписав у 2003 році з IUGAS тодішній заступник голови правління «Нафтогазу» Ігор Воронін про постачання 13 млрд кубометрів газу впродовж десяти років за фіксованою ціною $110 за тисячу кубометрів.
Зазначається, що угоду уклали без необхідних погоджень. Громадянина Італії Марка Маренка, який володів IUGAS на момент його укладання, пізніше засудили через махінації та несплату податків.
Коментар. «В межах примусового виконання Арбітражного рішення словацький судовий виконавець заарештовував природний газ «Нафтогазу», який імпортувався через територію Словаччини. Численні зловживання словацького судового виконавця в межах виконавчого провадження на території Словаччини призвели до штучного утворення та накопичення заборгованості компанії в розмірі близько 22 млн євро за, начебто, зберігання раніше заарештованого природного газу, попри те, що ані судовим виконавцем, ані компанією-зберігачем не надали жодних документальних підтверджень факту та вартості зберігання заарештованого газу», – повідомили в компанії.
Бекграунд. Нагадаємо, що громади отримали 22 млрд грн субвенції для компенсації різниці в тарифах.